Reede, juuni 17, 2016
 

Minister: Hiiumaa haigla vajab erilahendust ja seda me otsime

Helja Kaptein
Hiiumaa visiidil käinud tervishoiu- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kinnitas, et leiab lahenduse saare haigla kroonilise eelarveaugu lappimiseks ja haigla jaoks tuleb leida erilahendus.
Minister nimetas Hiiumaa ja kogu Eesti meditsiini suurimaks probleemiks personalipuudust. Nii on Eesti perearstide keskmine vanus üle 55 aasta, Hiiumaal on kõik allesjäänud perearstid umbes 60aastased.
“See tähendab, et umbes viis aastat seda ametit veel peetakse. Küsimus on, kuidas me uusi, noori inimesi siia juurde saame,” ütles Ossinovski.
Minister oletas, et noorte arstide tulekul maapiirkondadesse ei ole raha ainuke mõjutav tegur. “On palju noori inimesi, kes tahaksid elada väljaspool suuremaid linnasid ja Hiiumaa on ju väga kaunis kant elamiseks,” nentis Ossinovski.
Ta pakkus lahendusena, et ehk tuleks kokku panna noortele mõeldud motiveerimispakett – näiteks pakkuda noorele perele eluaset. Teine, päris tõsine mure on tema hinnangul meditsiinitöötajate abikaasade töökohad.
Loomisel inkubatsiooniprogramm
Perearstide nappusele loodab ministeerium leevendust leida inkubatsiooniprogrammi abiga. “Ministeerium koos perearstide seltsiga praegu tegeleb sellega ja kui programm tööle läheb, annab see perearstide põuale teatud leevendust,” kinnitas minister.
Idee järgi võiks programmi rakendudes olla nii, et kui perearst ütleb, et viie aasta pärast annab ta nimistu üle, saaks uus perearst paar aastat enne seda temaga koos tööle hakata, et nimistu üle võtta.
“Praegune korraldus on selline, et perearstil on nimistu ja suvalisel hetkel võib perearst öelda, et – kõik, ma enam sellega ei tegele, lähen pensionile – ja siis on kiiresti uut perearsti leida väga keeruline,” selgitas Ossinovski. “Samas, kui ülikooli lõpetanud perearst tahaks näiteks Hiiumaale tööle tulla, siis ühtki vaba nimistut siin ei ole.”
Minister: Leiame lahenduse
Teatavasti sai Hiiumaa haigla enne 2014. aasta kiirabireformi oma eelarvega hästi hakkama ja arenes jõudsalt. Pärast seda, kui kiirabiteenus PERHile läks, enam mitte.
Minister kinnitas, et haigla finantsprobleem vajab lahendamist. “Võin kindlalt öelda, et me lahendame selle ära – selleks on erinevaid võimalusi. Haigla on piirkonnale vajalik, selles ei ole mingit küsimust ja seda, et haigekassa leping ei kata valmisolekut teenust pakkuda, ei saa olla.”
Minister lubas, et küsimus lahendatakse ministeeriumi, Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Hiiumaa haigla koostöös: “Arutasime nõukoguga erinevaid võimalusi – eks näis, kuidas see lahendus lõpuks tuleb, aga tundub, et koosmeelt selles küsimuses on juurde tulnud.”
Teine mure on eriarstide nappus ja kuigi sama probleem on kogu Eestis, on see Hiiumaal sellevõrra tõsisem, et siia sõitmine on raskem, kui Tallinna arstil käia vastuvõtul näiteks Rapla haiglas. Teisalt on ka patsiendi jaoks sõit mandrile keerulisem ja kulukam, kui käia vastuvõtul kohapeal.
“Külalisarstid on suurepärane võimalus, aga peavad olema ka kohapealsed arstid, kes kohapeal vaimu üleval hoiavad,” kinnitas Ossinovski.
Kindlustunne puudub
Minister vahendas haiglapersonali arvamust, miks on olnud raske Hiiumaale uusi arste saada. Üheks põhjuseks kindlustunde puudumine, kui kauaks tulijale töökohta on ja mis sellest haiglast tulevikus saab.
“Pikaajaline kindlustunne, missugust tervishoiuteenust kohapeal saab, peab olema nii haigla personalil kui maakonna elanikel,” kinnitas Ossinovski. “Ja kui mõnda teenust kohapeal ei saa, siis peab olema selge, kuidas on korraldatud teenusele juurdepääs mandril.”
Praegu pannakse ministeeriumis kokku haiglate arengusuunad aastani 2030 ja ministri sõnul peab see saama selline, et kõigil osapooltel oleks tuleviku suhtes kindlus.
Hiidlaste mure kohta, et kohalikust haiglast kaob sünnitusosakond ja hiidlased peavad hakkama käima Saaremaal sünnitamas, minister päris otsest vastust ei andnud. Ütles, et on mõistlik, kui igale Eesti haiglale lähenetakse individuaalselt.
“Kahtlemata on vaja regionaalset erisust, et tervishoiuteenus kvaliteetsel tasemel säiliks. On selge, et mehaaniliselt, haigekassa ravijuhtude järgi, siin see lihtsalt ei tule välja, ei peagi tulema, ning siin on vaja erilahendust ja seda lahendust me otsime.”
Minister Jevgeni Ossinovski vestles reedel Hiiumaa haigla nõukogu liikmetega, külastas Hiiumaa haiglat ja Emmaste perearsti, eelmise, haridusministri ametikohaga seoses käis Hiiumaa ametikoolis, samuti kohtus siinsete erakonnakaaslastega.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411