Teisipäev, juuni 7, 2016
 

Meeldetuletuseks jalgratturitele

repro
Kätte on jõudnud soojad ilmad ja paljud sõidavad iga päev jalgrattaga. Enne sõitma asumist tuleb üle vaadata jalgratta tehniline seisukord. Kontrollige, kas pidurid on töökorras, kas ees on valge helkur, taga punane ja mõlemal küljel kollane helkur. Veenduge, et signaalkell on kinnitatud. Pimedas või halva nähtavuse korral sõites peab rattal olema ees valge ja taga punane tuli. Need aitavad jalgratturil paremini teed näha ja samas on ta ise teistele nähtav.
Jalgratta turvavarustuse hulka loetakse ka kiivrit. Liiklusseaduse järgi on alla 16aastastel jalgratturitel kiivri kandmine kohustuslik. Samas on tervitatav, et ka täiskasvanud hoolivad endast ja kannavad jalgrattaga sõites kiivrit – see võib õnnetuse korral päästa ratturi elu ja tervise.
Kõnniteel võib sõita kuni 13aastane jalgrattur ja tema kuni kaks saatjat ning väikelast rattatoolis sõidutav jalgrattur. Kõigil jalgratturitel on lubatud kõnniteel sõita vaid juhul, kui sõiduteel sõitmine selle seisukorra tõttu on oluliselt raskendatud. Sõiduteel ja tänavatel võib iseseisvalt jalgrattaga sõita vähemalt 10aastane laps, kes on eelnevalt vastava väljaõppe läbinud ja kannab kaasas jalgratturi juhiluba, mille saamiseks tuleb pöörduda kooli poole, lisainfo www.liikluskasvatus.ee
Täiskasvanuga koos võib sõiduteel jalgratast juhtida vähemalt 8aastane laps. Jalgrattal võib kaassõitjat sõidutada selleks ette nähtud istmel ja ta peab kandma kinnirihmatud kiivrit. Paki-, ratta- või juhtraamil kaaslase sõidutamine ei ole turvaline ei sõitjatele ega sõidutajale. Jalgrattal esemeid transportides tuleb esemed paigutada ja kinnitada nii, et need sõitmist ja juhtimist ei segaks. Samuti peab esemed rattal asetama nii, et need ei ohustaks teisi liiklejaid. Vajadusel tuleb kasutada pagasihaagist.
Trikiratastega tänaval liikumine võib olla ohtlik, sest enamasti puuduvad neil pidurid ja muud turvalisad. Samuti tuleb arvestada, et rattaga tänaval trikke tehes seatakse ohtu nii ennast kui teisi. Igasugune trikitamine jäägu kõrvalistesse või selleks ettenähtud kohtadesse.
Jalgrattaga võib ületada teed ülekäigurajal sõites, kuid enne sõidutee ületamist tuleb veenduda, et see on ohutu  ning autojuhil on olnud piisavalt aega ratturit märgata ja peatuda. Ülekäigurada on ettenähtud jalakäijatele ja sõitvale jalgratturile seal eesõigust ei ole. Ettevaatamatult ja ootamatult autole ette sõites on enamasti suurema kahju kannatajaks jalgrattur.
Varguste vältimiseks tuleb jalgratas lukustada. Abi on ka sellest, kui oma ratas registreerida Bike-ID kodulehel ning rattast on olemas pildid ja teada ratta raaminumber.
Kaili Kiik
Kärdla politseijaoskond
ennetus- ja menetlustalituse juht

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411