Reede, juuni 10, 2016

Maratonivõidu jättis kodusaarele Anni Kingsepp

Hiiumaa Fotoprojekt
Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kuues Hiiumaa maraton kolis Kõpu mägedest Kassari jooksjasõbralikumale rajale, kuid rekordid jäid löömata. Hiidlastest tõusis pjedestaali kõrgeimale astmele maratonivõitja Anni Kingsepp.
Tänavune Hiiumaa maraton toimus uuel rajal ja koos Kassari jooksuga. Kuigi Käina mail kulgeval rajal pole Kõpu tuletorni raja kurnavat lõputõusu, jäid rajarekordid siiski püsima.
Üks maratoni korraldajaid, Alari Remmelg, lootis veel poolel distantsil, et ehk Hiiumaa maratoni rekord siiski lüüakse. Tema panustas
Margus Luhtojale, kel poolel distantsil oli teiste ees edumaad üle 6 minuti, võrdluseks, et teise ja kolmanda jooksja vahe oli siis vaid 30 sekundit.
Treener ja korraldaja Hannes Maasel lisas, et ka ilm on jooksjate jaoks soodus –18 kraadi sooja ja jahutav tuul.
Maratonivõitjaks kroonitigi uue isikliku rekordi, 2.47.28 jooksnud Luhtoja. 2011. aastast Maario Mustasaare joostud Kõpu maratoniraja rekordist jäid tal puudu napid minut ja 31 sekundit.
36aastase Luhtoja jaoks oli see 15. maraton. Muide, ta võitis ka mai keskel toimunud kolmanda Haapsalu maratoni, kus sai aja 2.48.46,5.
Teisena ületas Kassari puhkekeskuse õue seatud finišijoone Allan Peeter Jaaska, kes ajaga 2.58.29 jäi veel maratoonarite tähtsa piirjoone, kolme tunni sisse. Kolmandana lõpetanud Veiko Ardeli tulemus oli juba 3.02.49.
Hiidlanna võit!
Tänavu oli kiireim hiidlane maratoonar Anni Kingsepp (26), kes jõudis finišisse ajaga 3.36.05 ja üldarvestuses oli 14.
“Enne uurisin jooksjate aegu ja lootsin kodurajal saada etteotsa – võit tuleb ju koju tuua!” ütles Kingsepp, et rajal oli ka tõsiseid konkurente. Näiteks naiste arvestuses teiseks tulnud Tiina Tartes lõpetas maratoni samuti ajaga alla nelja tunni.
Mullu jooksis saarlanna Annika Vaher Kõpus nii Hiiumaa maratoni, isikliku kui Saaremaa rekordi, läbides distantsi ajaga 3.06.02. Nii et kuigi võit naiste arvestuses tuli koju, jäi püsima ka naiste rekord.
Kingsepp, kes treenib kolm-neli korda nädalas, joostes u 50 km ning lisaks teeb ka üldfüüsilist trenni; talvel jõutreeninguid ja suvel jalgratast, ütles, et sportimine annab hea enesetunde. “Ka kehakaalu ja une puudumise pärast ei pea siis muret tundma,” lisas ta.
Maratoniraja kohta ütles Kingsepp, et see on tema n-ö kodurada, kus ta päris tihti treenib. Ka meeldib talle joosta asfaldil ja kui on korralikud jalanõud, pole kõva jooksurada probleemiks.
Järgmine täismaraton on Kingsepal plaanis joosta septembris SEB jooksul ja siis tahab ta minna  püüdma aega kolm ja pool tundi. “Ajad lähevad kogu aeg paremaks, aga Eestis ma veel TOP 100 hulgas ei ole,” ütles Kingsepp, kes treenib rohkem oma tervise heaks kui edetabelitesse jõudmise  nimel.
Naistest oli teine Tiina Tartes ajaga 3.54.33 ja kolmas Marika Roopärg, aeg 4.02.14.
Mõnusad teeninduspunktid
Maratoniraja läbinud Hergo Tasuja, kelle koht 44 maratoonari hulgas oli 28. ja aeg 4.24.08, ütles, et jooksis oma esimese täismaratoni ega seadnud erilisi eesmärke. “Lõpuni tahtsin tulla ja viimaseks ka mitte jääda,” ütles Tasuja. “Hea meel, et eesmärgid sain täidetud ja hulga kogemusi ka, boonusena mõnus energialaks ja hea enesetunne.”
Võrreldes Kõpu ja Kassari jooksuradu ütles Tasuja, et Kõpus oli parem joosta, kuna oli rahulikum: “Ei olnud nii palju inimesi, autodest rääkimata. Ja kui seal ka raudratsud mööda kappasid, siis teed on Kõpu kandis päris laiad.” Kassari ringil tundus tee kitsam, lisaks kaldes sisekurvi poole ja ka autosid jagus rajale päris palju. “Peaks tegema koostööd politseiga, sest paraku on autojuhte, kes ajutisi kiiruspiiranguid nägema ei kipu. Ilmselt on vaja rajale sinivalget autot, mis tähelepanelikkusele kutsuks,” oli tema soovitus.
Eriti kiitis ta tänavusi temaatilisi teeninduspunkte, mis olid huvitavalt kujundatud ja igaühes leidus piisavalt rõõmust pakatavaid abistajaid. “Au ja kiitus korraldustiimile, sest spordisõbra ja osalejana ei ole korraldusliku poole pealt küll midagi ette heita,” ütles Tasuja.
Korraldaja Liis Remmelg ütles, et teda rõõmustas osalejaterekord – tänavu oli 204 täiskasvanud osalejat. Eelmine rekord oli 2013. aastal Kõpu maratonil, kus oli 186 täiskasvanud osalejat. Kokku sai tänavu jooksurõõmu maitsta 277 suurt ja väikest jooksjat.
Võrreldes mullusega olid tema hinnangul inimesed joogipunktides aktiivsemad, seisid topsidega raja ääres ja hüüdsid, mida pakuvad. Ka on Kassari Puhkekeskus võistluskeskuseks ideaalne koht, kus väga head võimalused toitlustamiseks, pesemiseks ja vaba aja veetmiseks.
Maratoni ettevalmistustöid alustasid korraldajad mullu oktoobris. Liis Remmelg lisas, et uue maratoni korraldamiseks annab jõudu osalejate positiivne tagasiside.
Jooksumaratoni korraldasid Kassari jooksu ja Hiiumaa maratoni tiim koostöös Kassari Puhkekeskuse perega. Tiimi kuulusid Liis ja Alari
Remmelg, peakohtunik Jaan Kallisma, rajateenistuse juht Arno Kuusk, päevajuhid Erik Lillo ja Artur Valk, Käina spordi-
keskuse töötajad Hannes Maaseli juhtimisel ning Tanel Lips ja Jaana Lepamaa Kassari puhkekeskusest.