Reede, juuni 10, 2016
 

Maavalitsus sõlmis kasuliku leppe

| Hiiu Leht
Eile allkirjastasid Jaapani ettevõtte Your Energy Development Co.Ltd tegevjuht Noriyoshi Konzo ja Hiiu maavanem Riho Rahuoja koos parteritega leppe, millega Hiiu saarele rajatakse mudel-kombijaam – Euroopas esimene.
Innovatiivsed kombijaamad on välja arendatud sadadel Jaapani väikestesaartel asuvate kogukondade energia- ja toidualase iseseisvuse tagamiseks. Väiksemõõdulises multifunktsionaalses   kombijaamas toodetakse biomassist nii elektrit kui soojust, mida siis omakorda kasutataks toidu tootmiseks näiteks kasvuhooneid või kalakasvanduse tiike küttes.
Nüüd on ettevõttel kavas tulla Eesti turule ja nad otsisid kohta, kuhu rajada esimene uudne arengumudel ehk näidisjaam, mida tulevastele Euroopa klientidele esitleda.
Noriyoshi Konzo ütles, et toit ja energia on tänapäeva maailmas väga tähtsad ning nende tagamiseks elanikkonnale tuleb kasutusele võtta uued tehnoloogilised ideed ja ressursid. Tema seisukoht on, et kohalikku majandust peaksid toetama ka regionaalsed tarbijad ja üks võimalus, kuidas kohapealset toidutootmist kasvatada, on elektrienergia ja soojuse tootmine kohalikust biomassist.
Konzo kinnitas, et nende pakutav lahendus, kuidas biomassist saab energia, on täiesti erinev teistest, seni Euroopas pakutavatest.
Tallinna tehnikaülikooli innovatiivsete tehnoloogiate keskuse (IMECC) juhataja Tõnu Lelumees lubas sellest lahendusest lähemalt rääkida sügisesel Hiiumaa arenguseminaril.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles leppe sõlmimisel, et Jaapaniga loodavad koostöö- ja sõprussidemed aitavad arendada Hiiumaa majandust, toetavad uute keskkonnasäästlike tehnoloogiate kasutuselevõttu, mis omakorda võimaldavad rohkem väärindada kohalikku ressurssi.
Maavanem tutvustas Hiiumaad ja otsis sidemeid Jaapaniga, märkides muuseas Suuremõisa lasteaed-põhikooli õpilaste edukat esinemist Jaapani suursaatkonna haikukonkursil.
Riigikogu liige Kalev Kotkas rääkis, et jaapanlaste n-ö maaletoomise au kuulub IMECC juhatajale Tõnu Lelumehele.
Hiidlaste solidaarsus
“Edasi on kõik hiidlaste solidaarsuse küsimus – asi tuli jutuks ja loomulikult tegime kõik, et see energia Hiiumaale suunata,” ütles Kotkas.
“Täna on vahva päev, sest poole aasta suur töö on jõudnud esimese sammuni,” ütles Tõnu Lelumees pärast lepingu allkirjastamist ning tänas Fumiyasu Sunagawat ja tema tiimi, kes pool aastat tagasi selle ideega Tallinna tehnikaülikooli teadus- ja arenduskeskusesse tuli. Ta tunnustas kolleegi Mati Kreegit, kes projekti ettevalmistades on teinud ära suure töö. Samuti tunnustas ta Kalev Kotkast abi eest asjade ettevalmistamisel.
Kotkas nentis, et saareelanikud saavad asjadest ühtmoodi aru ja nüüd on jõutud stardini – lepingu allkirjastamiseni, millest on võita mõlemal osapoolel.

 

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411