Reede, juuni 3, 2016
 

Käina liitub, kasvõi ühega

Käina vallavolikogu otsus käivitas protsessi, mis võib viia selleni, et Hiiu saarel on järgmiseks sügiseks kaks omavalitsusüksust. Üsna harjumatu mõte.
Praegu on saarel neli valda – Kõrgessaare valla ja Kärdla linna ühinemise järel sündinud Hiiu vald, Käina, Pühalepa ja Emmaste.
Sellegagi pole kõik veel harjuda jõudnud – on neid, kes kurvastavad Kõrgessaare valla ja ka neid, kes Kärdla linna “kadumise” pärast.
Kolm valda on juba mõnda aega pidanud konsultatsioone võimalikuks ühinemiseks.
Vahepeal saadi Hiiu vallalt ka ettepanek ülesaarelise omavalitsuse loomise mõttega, kuid pärast Emmaste “ei” vastust see algatus soikus.
Nähes, et riik surub jõuga liitmist peale ja siis pole enam pääsu sundliitmisest Hiiu vallaga, vajutas Käina vald päästikule – 25. mail vormistas vallavolikogu otsuse teha Emmaste ja Pühalepa vallale ettepanek ühinemisläbirääkimisteks.
Käina vallavolikogu on nõuks võtnud ühineda igal juhul. Kasvõi ühega neist, kellega seni nõu peetud. Nimelt on otsusesse jäetud võimalus ühe omavalitsuse volikogu keeldumisel jätkata uue omavalitsuse moodustamist selle volikoguga, kes läbirääkimiste ettepaneku vastu võtab. Sellist taganemisteed pole varasemad ühinemise algatajad jätnud.
Arvestades varasemate ühinemisettepanekute liivajooksmist, tundub see otsus õige. Samas näib uskumatu, et emb-kumb ettepaneku saajaist tahaks haldusreformi eel üksi jääda.
Ehk saab nüüd ka teoks käinakate unistus ja Käina Kärdlaga võrdseks tõmbekeskuseks?
3. juuni 2016

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411