Teisipäev, juuni 7, 2016
 

Alkohol lõpupeol tõusis teravaks teemaks

Alkoholiteemalisel ümarlaual tõusetus kõige murelikumana noorte alkoholitarbimine eraviisilistel koolilõpupidudel.
Hiiu maavalitsus kutsus kokku Hiiumaa omavalitsuste esindajad, saare alkoholikäitlejad ja -müüjad, et suvehooaja eel arutleda alkoholikahjude üle.
Kärdla politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Kaili Kiik tuletas meelde, et alkoholi müümine on vastutus ja alkoholi ei tohi müüa ei alaealisele, ega silmnähtavalt joobes isikule, samuti mitte üleandmiseks joobes isikule või alaealisele.
Ärge jooge!
Doktor Inge Talts vahendas, et meedikud, kes on aastaid sõitnud kiirabiga, ütlevad, et noortepeod ei ole enam söögi- ja tantsupeod, vaid joomapeod – peolaual polegi sageli üldse sööke, ainult joogid.
Ta meenutas, kuidas ka tema lapse lõpupeo eel arutasid vanemad tõsimeeli, kas lubada 15-16aastastele üheksanda klassi lõpetanute peole alkoholi. Tema arvates ei oska täiskasvanud vahel lastele öelda – ärge jooge! Tema soovitus kõlas, et hästi organiseeritud pidu hoiab ära nn asendustegevused.
Sõnum, mis ümarlaualt kõlama jäi, oli kutsuda kogukonda üles alaealiste ja noorte alkoholitarvitamist avalikult hukka mõistma ja seda mitte tolereerima.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja tõi suvesündmuste korraldajaile eeskujuks alkoholivaba Hiiu Folgi.
Hiiu valla ennetustöö spetsialist Liina Siniveer juhtis tähelepanu, et sageli korraldatakse neid pidusid turismiettevõtetes. Rahuoja ütles, et tema on saanud turismiettevõtjatelt tagasisidet, et nad alkoholiga koolilõpupidusid korraldada ei luba.
Julgustada abi otsima
Üks ümarlaual osalenu meenutas kümne aasta tagust juhtumit, mis tal siiani meeles. Nimelt korraldas tema lapse klass põhikooli lõpuaktuse järel vabas õhus niiöelda järelpeo. Peol tarvitati ka alkoholi. Hommikul aga selgus, et üks õpilane on kadunud. Helistati kohale tema vanemad, kel ähmiga sündmuskohale sõites juhtus äpardus autoga. Suure otsimise peale leiti laps kadakatest magamas, mobiiltelefonis sada vastamata kõnet. Kadunud laps sai ka karistada ja jäi ilma hinnalisest kingitusest. “Kas ma tegin valesti kui vanematele lapse kadumisest teatasin – kõik läks ju nii halvasti?” oli tema küsimus.
Talts ütles, et kahtlemata tegi helistaja õigesti, sest alkoholijoobega kaasnevad mitmed terviseriskid – joobnuna uinunu võib lämbuda omaenda oksesse või surra keha alajahtumise tagajärjel.
“Me peame lapsi julgustama, et alati kui on alkoholimürgistuse kahtlus, tuleb kutsuda kiirabi,” kinnitas ta, sest alkoholimürgitusel võivad olla fataalsed tagajärjed.
Maavalitsuse osakonnajuhataja asetäitja Aasa Saarna tuletas meelde, et
1. jaanuarist kehtib seadus, et iga isik on kohustatud teatama hädasolevast lapsest. “See on meie kõigi kohus,” kinnitas Saarna.

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Veiko

    Alkohool, ma ütleks nõnda et, kui on peol alaealised siis, mitte-mingit alkohooli ja see kehtib kõikidele. Sellest ei ole abi kui ütelda “Ärge jooge!” Ja alaealiste seljataga tähistame pudeliga. See muudatus peab toimuma kõigepealt ise eneses ja siis teistes! Minge ja olge rõõmsad! Olge eeskujuks.

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411