Teisipäev, mai 17, 2016
 

Tänavune talgupäev lõi osalejarekordi

Helja Kaptein
30 talgut ja ligi 800 talgulist oli Teeme ära! talgute Hiiumaa rekord. Teeme ära! talgupäeva Hiiumaa koordinaator Ester Tammis oli rekordilise tulemusega väga rahul. Kui vahetult enne talgupäeva oli oodatav osalejate arv 304, siis kokkuvõtteid tehes selgus, et kokku osales talgutel 753 inimest.

“Kui lisame siia Kärdla ühisgümnaasiumi 1.–6. klassi õpilased, kes talgukorras veidi varem linna koristasid, võime küll uhkusega öelda, et oli suurim talgute ja talguliste arv kaheksa aasta jooksul.”
Tänavused üheksad talgud 30st olid muude tegemiste kõrval seotud ka veeohutusega – supluskohtadesse paigaldati veeohutuse stendid, päästerõngad koos viskeliiniga ja ohutusjuhistega infotahvlid.
“Suur tänu teile kõigile eest vedamast ja tagant tõukamast, et meie Hiiumaa on puhas ja hoolitsetud,” ütles Tammis. “Me armastame oma kodukanti!”
Kakri rahvas korrastas pikimat maja
Teada-tuntud talgukohtadele lisaks oli tänavu nii mõnigi uus.
Pühalepa valla maadel asuva Suursadama kunagise köiekoja hoonet ja selle ümbrust korrastasid kaluritalude ühistu Kakri liikmed. Koos lastega osales köiekoja talgutel 15 inimest.
Ilmselt Hiiumaa pikima, 280 meetri pikkuse maja kivist osa on eeldatavasti ehitatud samal ajal kui muinsuskaitse all olev ait.
Talgujuht Kaire Põder ütles, et maja korrastama tulid Sääre ja Suuresadama küla elanikud, kelle paadid seisavad siinsamas sadamas. “Need väikesed paadid on meie, sest siin on igas talus kutselisi kalureid,” kinnitas Põder.
Hoone sisse tahavad nad suveks teha kontserdi- ja etendustepaiga. Põder viitas, et Suursadamas on ka varem olnud etendusi, aga neid on tehtud kas kohaletoodud laval, kõrval soolalaos või kalatraali tekil. “Püüame teha kõik endast oleneva, et see maja säiliks, ehkki enamus hiidlasigi pole ilmselt selle majaga tuttav,” lisas Põder.
Kohaliku omaalgatuse programmi toetusega ehitatakse köiekotta lava ja lavavalgustus, sissepääs majja hakkab olema küljeuksest. “Köiekoda peaks saama suviseks mängupaigaks, kus katus pea kohal,” ütles Põder ja avaldas lootust, et ehk tuleb toetus ka LEADER-programmist katuseharja parandamiseks.
Esimene etendus vastkorrastatud köiekojas on kavas juuli algul kui Suursadamas peetakse kalurite päeva. See on lasteetendus, mille annab teater Piip ja Tuut. Selleks ajaks peavad lava ja valgustus paigas ja pingid sees olema. Ka hoone esine püütakse teha nii korda, et sinna saaks panna laudu ja toole.
Hiiu valla Jõeranna külas askeldasid külaelanikud koos suvekodude omanikega Sillaotsa talu põllul ja kõrvaloleva umbekasvanud tiigi ääres. Suvel on neil plaanis siinsamas platsil korraldada Loode-Hiiumaa külade päev.
Rajati uus külaplats
Asi on uus, sest Jõeranna külas pole varem suuri kokkusaamisi korraldatud ja pole olnud ka külaplatsi. Nüüd andis oma maa peoplatsi rajamiseks külarahva käsutusse suvehiidlane Maive Vaarpuu.
“Selle platsi ääres hakkab ka küla rohkem elama,” ütles Vaarpuu ja nimetas eestvedajaks Lisette Lillemäge, kes rahva kokku kutsus. “Üllatusena märkasin, et siinkandis on hulga aktiivseid inimesi, kes ka koristustöödel käed külge panid.”
Koduküla talgutel käed külge pannud Mai Sinilaid kiitis, et kambakesi töötades on töö poole kergem ja kõik sujub. “Ikka kisub sünnikohta ja külakoosolekutel olen ikka kohal, kuigi elan Kärdlas,” kinnitas Sinilaid.
Külaplatsi ja tiigi puhastamise talgutest võttis osa 29 inimest, kellest mõned isegi Soomest kohale tulnud.
Tiik päevavalgele
Ka Lauka kooli tiigi ääres oli koristustöö täies hoos. Kohalikud noormehed langetasid pajusid, mis olid hakanud võimust võtma ja kaardusid juba veepiirile, naispere riisus tiigikallastelt risu kokku.
Talgujuht Krista Käär rääkis, et elab siinsamas lähedal ning tiigi räämas ümbrus häiris juba ammu silma. “Ei saa loota, et keegi teine tuleb ja teeb sinu ukseesise korda,” ütles Käär.
Tiigi süvendamine käib külarahvale üle jõu, aga vähemalt servadest püüti rehadega veetaimi kätte saada ja tänu võsa mahavõtmisele paistavad nüüd välja vesiroosid, mis suvel kaunilt õitsevad.
Koolitöötajatest osales talgutel kooli koristaja Helle Tursk, kelle sõnul on tiigi kaldal nüüd mõnus jalutamas käia. Ka on siinsamas kõrval koht, kus Lauka kandi rahvas tavaliselt jaanitule süütab.
Loode-Hiiumaa külade seltsi talgud olid lausa neljas kohas: Jõerannas, Puskil, Laukal ja Kurisus. Talgulisi toetasid saekütusega Lauka kool ja Jetoil.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411