Laupäev, mai 28, 2016
 

Näha saab imelisi lapi- ja tükitöid

Kadi KIiver
Kõrgessaares avati esmaspäeval Lauka lapiringi talviste tegemiste ülevaatenäitus ja nädal varem  Kärdlas Hiiumaa käsitööseltsi näitus “Lõbus ja lapiline tükitöö”. Kõrgessaares, Tööstuse 16a majas on järgmise nädala reedeni avatud Lauka lapiringi näitus. Ringi juhendaja Siret Lahemaa rääkis, et lühike näituseperiood tuleneb kahest asjaolust: osad tööd kuuluvad juba uutele omanikele ja teisi soovib nii mõnigi meister anda müüki Kärdla käsitööpoodi.
Lapitööhuvilised mitmelt poolt üle saare käivad Lauka kooli käsitööklassis koos oktoobrist maini ja äsja jäi seljataha kolmas talv ühises õpiringis. Sel näitusel saab näha Vilja Treialti, Liia Toomi, Elen Maripuu, Marta Maripuu,
Siret Lahemaa, Krista Rannasti ja Heli Faifruki lapitöid. Ringis käijaid on enamgi, kuid kõik seekord oma töid näitusele ei pakkunud.
“Tahan kõiki kiita – naised on väga andekad! Isegi kui ma lähen ringi mingi ideega, tulevad nad järgmisel korral kohale juba suurte töödega. Igal on oma käekiri,” kiitis Lahemaa. Tema sõnul piirdub tema juhendajaroll mõne tehnilise võtte või mustri tutvustamisega. Selle, kuidas ja mis esemed lapitöödest saavad, otsustab igaüks ise.
Uurides, kuidas saavutatakse niivõrd täpsed ja puhtad tööd, vastas Lahemaa, et kvaliteedi määravad õiged tehnilised võtted ja head töövahendid. Neil, kel lapitöö vastu huvi, soovitas ta igal juhul esiti seda kellegi abiga teha, muidu kujuneb ettevõtmisest “põlve otsas” leiutamine. Lauka lapiring alustab kooskäimist taas sügisel.
Lapiringi näitus on Kõrgessaares Tööstuse tänava majas, kus tegutsevad Hiiu valla raamatukogu ja Hiiumaa noorsootöö keskuse noortemaja. Väljapanekut saab vaadata raamatukogu lahtiolekuaegadel esmaspäeval kella 11–18, teisipäeval ja reedel kella 10–18, kolmapäeval kella 9–17 ja neljapäeval kella 9–18.
Kasutamiseks sobib iga tükk
Hiiumaa käsitööseltsi Meistrite majas Kärdlas Vabrikuväljak 2 on avatud Kõrgessaare omaga sarnane näitus, kus saab näha Irina Tammise, Anneli Tissari, Heli Faifruki, Ly Uibopuu, Urve Harjaku, Kaili Saarna, Kätlin Laidi ja Elga Nõmme töid.
Näitusele on kogutud erinevaid esemeid, mis pole otseselt lapitöö, küll aga tehtud kangatükkidest. Sellest tulenes ka näituse nimi. Seltsi liige Sirje Eller selgitas, et iga lappidest kokku seatud muster või ese pole veel lapitöö. “Lapitehnika on ikka konkreetne käsitöövõte,” lausus ta.
“Tahame julgustada inimesi igasugu riidetükke ära kasutama,” põhjendas Eller. Tõepoolest, töid lähemalt silmitsedes võis näha, et materjalideks on nii rahvuslike triipudega kanga jäägid, kudumisiilud, rahvarõiva toodikangas, teksariie, sits kui ka fliis.
Esemetest leidus päeva- ja beebitekke, padjakatteid, poe- ja vardakotte, pajalappe, mänguloomi ja isegi üks vahva beebiraamat.
Käsitööseltsi näitus on koostatud meistrite varasalve aastatega kogunenud näputöödest. Väljapanek jääb avatuks 17. juunini ja seda saab näha iga päev kella 10–18.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411