Teisipäev, mai 24, 2016
 

Merele elatud aastate tervik

Helja Kaptein
Reedel korraldab klubi Pühalepa Vanamehed Paladel teise mereajaloo päeva ja esitleb äsjailmunud kogumikku “Merele elatud aastad”.
Klubi eeskõneleja Endel Lepisto ütles, et need kaks sündmust on lahutamatu tervik – üks on ajendatud teisest ja vastupidi. Samuti oli ka mullu, mil ilmus klubi avateos “Merele avatud maa”. Lepisto rääkis, et kui toonane kogumik sisaldas Pühalepa kihelkonna ajalugu ja piirkonna merega seotud tegevusi, siis nüüdne on pühendatud personaaliale.
“Keskendusime eeskätt kaptenitele, kes sündinud Pühalepa kihelkonnas või kes on olulist rolli mänginud mereliikluses sõjajärgsel perioodil. Samuti räägime viiest-kuuest legendaarsemast rannakalurist,” ütles Lepisto.” Kokku on kogumikus juttu 52 erinevast inimesest, kes oma elu merele pühendanud. Pikemad peatükid käsitlevad kolme kuulsamat kaptenite suguvõsa: Dampf, Mey ja Kimberg.
“Meie jaoks on tähtis, et kui tänaseid noori see teema kunagi huvitama hakkab, on neil midagi aluseks võtta,” lausus Lepisto. Kogumiku väljaandmise taga on töörühm, kuhu kuulusid Aare Ristmägi, Andres Pisa, Raivo Karjamaa, Peeter Vohu, Teele Saar ja Endel Lepisto. Lisaks veel hulk abilisi, kes kogumikus kõik nimetatud. Lepisto sõnul kulus materjali kogumisele aasta ja andmete hankimisel saadi alusmaterjali Peterburist Kanadani.
Ajaloopäeva juhatavad sisse aga kaks mereteemalist ettekannet, neist esimene laevavrakkidest Hiiumaa vetes ja teine merendusterminitest. Laevavrakkidest räägib tuuker ja mereajaloolane Andrei Ossiptšuk. See ettekanne on venekeelne, ent Lepisto kinnitusel on kuulajate soovil olemas valmisolek tõlkeks. Merendustermintest räägib keelemees ja merendusloolane Peeter Peetsalu.
Mereajaloopäev ja kogumiku “Merele elatud aastad” esitlus toimub klubi Pühalepa Vanamehed ja Pühalepa vallavalitsuse eestvõttel reedel, 27. mail algusega kell 13 Palade põhikooli saalis. Väiksemas ringis esitleb klubi uut kogumikku 30. mail kell 11 Kärdla päevakeskuses. Raamatu tiraaž on 400 eksemplari. Esimest kogumikku trükiti 300 ja see on peaaegu läbimüüdud.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411