Teisipäev, mai 24, 2016
 

Kuidas hoida jalgratast varga eest?

Jalgrattahooaeg on alanud ning sellega seoses on liikvel ka rattavargad. Kui ratas on põhiliseks liiklusvahendiks ning seda on vaja igapäevatoimetuste ajal erinevates kohtades parkida, on tingimata kõige vajalikumaks rattavarustuse osaks turvaline rattalukk. Kauplustes müüakse mitmeid erinevaid rattalukke. Neist peamised on trosslukud, U-lukud ja kettlukud. Ühed vastupidavamatest on U-lukud, mis on aga rasked ega sobi kõikidele rattatüüpidele. Kettlukud on samuti väga turvalised ja neid on lihtsam paigaldada. Trosslukud on soodsaimad ja erineva pikkusega, tänu millele saab neid kergelt paigaldada ka näiteks ümber puu või posti. Samas on neid kergem lahti muukida või läbi lõigata.
Kui on aga võimalus ratta hoiustamiseks kasutada panipaika või rattaparklat, tasub seda igal juhul teha. Ratast kaitseb veelgi enam, kui see on lukustatud kinnises ruumis, näiteks spetsiaalses rattaparklas või panipaigas. Kuigi sihikindlat ja osavat varast ei takista ükski uks ega lukk, valivad ka nemad pigem kergemalt kättesaadavama ohvri, seega, mida rohkem takistusi vargale tekitada, seda suurem on tõenäosus, et ratas jääb omanikule alles.
Kui ratas satub hoolimata lukustamisest varaste ohvriks, võib abiks olla kindlustus. Seesam kindlustab jalgrattaid kodukindlustuse raames. Ratas on koduse vara hulka kuuluv ese ning selle vargus hüvitatakse nii siis, kui see on kodust varastatud kui ka kodust väljaspool. Tingimuseks on see, et ratas oli varguse ajal omaniku poolt turvaliselt ära pandud või lukustatud. Samuti on kahjukäsitlusele abiks ratta ostudokumendid ja pildid.
Selleks,et rattaga ohutult liigelda, tasub meelde tuletada, milline on peamine ohutusvarustus, mis igal jalgratturil olemas peab olema. Liiklusseadusest tulenevalt peab igal alla 16aastasel jalgratturil olema peas kinnirihmatud kiiver. Rattal peavad olema töökorras pidur ja signaalkell, ees valge ja taga punane helkur ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Pimedal ajal sõites peab jalgrattal põlema ees valge ja taga punane tuli.
Seesam hüvitas möödunud aastal 15 000 euro eest rattavargustest tingitud kahjusid. Valdav enamus hüvitisi jäävad alla 500 euro, kuid kalleim hüvitatud jalgratas maksis peaaegu 4000 eurot. Rattavarguste ja -õnnetuste arv kasvab enim suvekuudel, seega soovitame juba aegsasti valmis olla ja vajalik turvavarustus muretseda.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411