Teisipäev, mai 3, 2016
 

Kevadkülv ootab soojemat ilma

Helja Kaptein
Hiiumaa põldudel on kündmine ja kultiveerimine lõppenud, aga külvikud enamjaolt veel põllule ei pääse – vili tahab sattuda sooja mulla rüppe.
Emmaste valla Niidi talu pererahvas kasvatab talu tarbeks söödavilja ja kartulit ning põllud on külviks ette valmistatud. “Sügisel küntud, kevadel kultiveeritud, ootame kuni ilm läheb soojemaks,” ütles vanaperemees Avo Niit. Ta selgitas, et nii külmas mullas seeme ei idane vaid läheb “piimale” ehk rikneb.
Niit ütles, et õhusooja peaks olema püsivalt üle 10 kraadi. “Vihma pärast küll põllule minemata ei jää ja liigniisked põllud samuti pole.” Niipea, kui ilm lubab, sõidab külvikuga põllule külvama Olustveres põllumajandust õppiv perepoeg Kaarel Niit. “Temal on seda peenema tehnika huvi ja uus külvik on elektroonikat täis,” ütles perenaine Annika Niit.
Ta rääkis, et kuna peremees Andres on tervise tõttu praegu talutöödest eemal, siis jäävad laudatööd vanapaari ja põllutööd poja õlule. “Mingit tööd peab tegema ja linna minna küll ei taha,” ütles perepoeg Kaarel. Ta rääkis, et sünnist saadik on ta kodus maatöödega kokku kasvanud ja need meeldivad talle. “Hooajatööga on ikka kiire ja kõik teised asjad tuleb siis kõrvale jätta,” ütles ta.
Külvimaad on Niidi talus tänavu 18 hektarit. Talivilja tritikale all on neli hektarit. Veel külvavad nad otra ja suvinisu. “Kavatseme külvata ka hernest segatiseks silole,” ütles Kaarel Niit. Kõige paremini kasvab nende maadel oder ja ka kaer. Kaera tänavu külvata ei saa, sest maa peab vahel mõnest viljasordist puhata saama.
Esimene seeme siiski mullas
Pühalepa valla Harju talu peremehel Toomas Remmelkoorel on 240 hektarit haritud maad, kuhu külvab kevadel viljaseemne. “Plaanisin külviga alustada teisipäeval, aga tänu ilusale ja soojale ilmale alustasin pühapäeval,” ütles Remmelkoor.
Esimesena sai mulda odraseeme. “Põhiliselt külvangi suviotra ja 60 hektarile ka suvinisu,” ütles peremees. Ta lisas, et niipea enam nüüd põllult ära ei saa, sest kevad-
külv võtab temal aega vähemalt kolm nädalat.
Käina valla Ranna talu perenaine ja OÜ Adoranna juhatuse liige Sirje Kaptein rääkis, et nende põllud on küntud ja randaalitud. “Praegu käib maa tasandamine ja kivide korjamine enne külvi,” ütles Kaptein. Ta selgitas, et nad uuendavad 24 hektaril heinamaid, sest kamar oli vana.
“Ka sõnnikut ei saa maale väetiseks muidu panna, kui see tuleb sisse künda ja haritud põllule heinaseeme külvata,” ütles Kaptein. Perenaine rääkis pühapäeval, et töötab ka ise pärastlõunati, kui loomad üle vaadatud, tohterdatud–talitatud traktoriga põllul. “Kuuma päikesega kuivatab liialt pinnast, aga eks siis õhtupoolikul tuleb poole ööni seda tööd teha,” nentis Sirje Kaptein.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411