Teisipäev, mai 10, 2016
 

Kevad meelitab aiapidajad taimeaedadesse

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Järjest enam on “rohenäppudel” asja taimeaeda taimi, seemneid või isikuid soetama, Hiiumaal on praegu valida nelja taimeaia vahel.
Kärdlas Faasioni kaupluse õuel on suviti avatud eraldi aiakaupade osakond, kus toimetab müüja Maie Tõnissaar. Müügipaviljonis leidub väetisi, toalillemuldasid, pookevaha ja palju muud aiatöödel vajaminevat. Samuti on vahendeid aiakahjurite peletamiseks, linnuvõrku, põõsatugesid, katteloori. Riiulitel leidub rõdukaste, ampleid ja suures valikus lillepotte – plastmassist, punasest ja hallist savist, rõdule, õue ja tuppa.
Silma võtab kirjuks suvelillede suur valik, aga osta saab ka tippsibulat ja seemnekartulit nii suurtes kui paarikilostes kottides.
Õues on väljas istikud: püsililled, marjapõõsad ja viljapuud, samuti ilutaimed ja -põõsad. Veel leiab suures koguses kottides mulda ja haljastuses vajaminevaid piirdeid.
Põnevad juurviljad
Kärdla turul asuvast Evi aiapoest ostetakse praegu enim seemneid, palju ka mulda ja kilet. “On seemne ja väetise aeg,” kinnitas poe perenaine Evi Kõster. Põhiliselt ostetakse ettekasvatamiseks lille-, tomati- ja kurgiseemneid.
Kui mõned seemned või tooted otsa saavad, toob poepidaja ruttu lisa. Tihti küsitakse ka tooteid, mida kusagil reklaamis nähtud. “Kui seda vähegi kusagilt saada on, on see meie poes ka müügil,” kinnitas Kõster.
Parasjagu leti äärde jõudnud Sirje Treialt ütles, et tema saab aiapoest alati kõik, mida soovib. “Tulen siia ja küsin, kui kohe pole, siis Evi vastutulelikult tellib,” kiitis ostja. “Tavapoes pole kunagi sellist valikut kui siin,” ütles Treialt, kes seekord tuli aiapoodi hoopis kunstlillede järele, mida tahab surnuaeda viia.
Istutamise aeg
Taterma taimeaia väravad on kõigile taimesõpradele avatud juba viiendat aastat.
Perenaine Reet Teigar rääkis, et neil käib juba aprilli algusest tihe töö ja toimetamine. “Kõige rohkem tuntakse huvi viljapuude nagu õuna-, pirni-, ploomi- ja maguskirsipuude vastu,” loetles ta. Ainuüksi õunapuid on paarkümmend sorti ja ploome viisteist sorti. Veel on ostjad huvitatud marjapõõsastest – taimeaias leidub neid kümmekond eri sorti.
Müügil on ka hekitaimi, ilupuid ja püsililli. Uutest taimedest, mida Käina valla Taterma külas asuvas taimeaias saada, nimetas Teigar rododendronite väikevorme, punaste lehtedega jaapani kämmalvahtrat ja erinevaid okaspuuvorme.
25 sorti tomateid
Ka Käina alevikus Talupoe õuel asuvas Mareti aiapoes käib juba vilgas tegevus. Seemnete, taimede ja istikute vahel toimetav poeomanik Maret Vähejaus ütles, et praegu on saadaval laias valikus taimi ja seemneid. Eile saabus poodi juurde veel suures valikus seemneid.
Taimede õue istutamiseks on tema hinnangul ehk veel vara, aga kasvuhoonetesse istutamiseks leidub tomati-, kurgi-, maitsetaimi ja muudki. Eriti suur on tänavu Vähejausi enda ettekasvatatud tomatitaimede valik – 25 sorti.
Lisaks on müügil roosiistikuid, viljapuid, marjapõõsaid, aga ka ilupuid ja -põõsaid.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411