Teisipäev, mai 17, 2016
 

Kassari muuseumimaja avas pärast remonti uksed

Helja Kaptein
Laupäevasel muuseumiööl avas pärast seitsme ja poole kuu pikkust pausi uksed Hiiumaa muuseumi Kassari
ekspositsioonimaja, mis talve jooksul läbis põhjaliku uuenduskuuri.

Majatäiele huvilistele jagas uue väljapaneku kohta selgitusi SA Hiiumaa Muuseumid teadusdirektor Helgi Põllo ja näituse “Meri kui saatus. Ühe hiidlase lugu” autor. Näituse teema on ajendatud merekultuuriaastast ja see jutustab ühe Hiiumaa poisi kasvamisest meremeheks. Näitus põhineb paljude Hiiumaa meremeeste mälestustel, päevikutekstidel ja arhiividokumentidel. Lugu täiendavad esemed ja fotod Hiiumaa muuseumi kogust.
“See on nii kandev näitus, et pisut täiendades saame seda ka pikemalt vaatamiseks välja jätta,” hindas
SA Hiiumaa Muuseumid direktor Toomas Kokovkin.
Näituse koostas Helgi Põllo, kujundas Mae Kivilo, esemetega abistasid Haapsalu ja Läänemaa muuseumid ning Suursadama meremuuseum.
WCd ja uued hoidlad
Aastateks 2015–2016 eraldati riigieelarvest 100 000 eurot Hiiumaa muuseumi Kassari ekspositsioonimaja renoveerimiseks. Selle raha eest ehitati uus näituseruum, restaureeriti muuseumitöötajate tööruume, majja toodi vesi ja kanalisatsioon, ehitati avalikud WCd, sh invaWC. Samuti ehitati ekspositsioonimaja pööningule hoidlaks sobiv ruum. Ka muuseumi-
maja kõrval oleva kuuri katus ja seinad on saanud uue ja värskema ilme. Selles hoones on tallel suuremõõtmelised museaalid, mida parasjagu väljapanekus ei kasutata.
Toomas Kokovkin ütles, et just hoidlate ja maja remondi käigus tuli mõte uuendada ka ekspositsiooni. Nii “lükati” koomale ja mahutati kahte tagumisse ruumi koduloomuuseumi püsiväljapanek ning tehti uus näituseruum ajutisteks väljapanekuteks.
Praegu on selles ruhnlase Jakob Steffenssoni koostatud näitus “Ruhnu – viikingisaar Liivi lahes”, mis tutvustab fotode ja esemete kaudu sõjaeelse väikesaare argielu ajal, kui tähtsad olid meresõit, hülgepüük, talupidamine ja käsitöö.
Veel tegemata töödest nimetas Toomas Kokovkin näituseruumide remonti.
Osa Hiiumaa muuseumi ekspositsioonist asub 19. sajandi keskpaiku ehitatud Kassari mõisa valitsejamajas. Hiiumaa koduloomuuseum alustas selles majas tööd 1967. aastal, Hiiumaa muuseumi Kärdla peamaja valmis 1998. aastal ja siis jäi Kasarisse ekspositsioonimaja, kus ametis kaks muuseumitöötajat.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411