Reede, aprill 22, 2016
 

Wiima osales merepäästeõppusel

Helja Kaptein
Merepäästekaater Wiima jõudis eelmisel nädalal talvekorterist kodusadamasse. Esimese kogemuse said meie merepäästjad Wiimaga juba tormisel kolmapäeval, kui tegid kaasa Kärdla lennujaama päästeõppusel.
Kolmapäeval oli Wiima juba teiste alustega võrdselt väljas – tunni ajaga otsisid ja leidsid Hiiumaa vabatahtlikud merepäästjad merest kuus “hukkunut” ja viisid nad Kärdla sadamasse.
Need olid päästenukud, mis kujutasid endast lennuõnnetuse järel merre sattunud lennureisijaid. Nimelt oli Kärdla lennujaama korraldatud ulatusliku päästeõppuse stsenaariumiks, et Peterburist saabunud tšarterlendu teostav JetStream 31 tegi hädamaandumise merre ja jäisesse vette sattus kokku 20 reisijat ja meeskonnaliiget.
Seltsi juhatuse liige Martin Kagadze ütles, et vabatahtlikud merepäästjad olid väljas kaheksakesi ja kahe alusega – Wiima pardal viis ja Kärdla sadama paadi Buster XXL pardal kolm päästjat.
Ka talub Wiima küllalt hästi tuult ja kõrgeid laineid. Erinevalt mõnest kergemast päästealusest, mis 15 meetrit sekundis puhunud tuulega lausa lainete kohale õhku tõusis, oli kümnetonnine Wiima stabiilsem.
Koosseisuline karjuja
Ainsaks probleemiks nimetas Kagadze sidet – tormimühinas lihtsalt ei kuule, mida üksteisele hõigatakse või telefonis räägitakse. Nii oligi Wiima pardal üks mees lihtsalt selleks, et karjudes edastada infot, mida pidid vahetama Kagadze roolikabiinis ja väljas toimetavad päästjad.
Kagadze ütles, et probleemi lahendamiseks oleks vaja spetsiaalseid kiivreid, millesse raadiosideseade sisse ehitatud. See tagaks nii normaalse sideühenduse kui jätaks päästjate käed vabaks.
Toetusetaotluse selliste kiivrite soetamiseks kavatseb selts esitada äsja avanenud Leader toetusprogrammile.
Sündmuskohale välja sõites peab Wiima meeskond olema neljaliikmeline, kokku on tavaolukorras pardale lubatud võtta 12 inimest. Kagadze ütles, et alus on võimas ja vaatamata piirangule õnnetuse korral kedagi merre ulpima ei jäeta ning päästetavaid võib pardal olla nii palju kui mahub.
Talvekorterist kodusadamasse
Talv otsa tegid Hiiumaa vabatahtliku merepääste seltsi liikmed mullu oktoobris Hiiumaale jõudnud kaatri kallal tööd. Alus seisis Faasion Metalli tootmishoones ja sellele paigaldati soetatud
kaardiplotter. Samuti sai Wiima uue sinipunavalge värvikatte, seltsi logo, eestikeelse kirja “MEREPÄÄSTE” ja inglisekeelse “SAR” ehk lühendi inglisekeelsest search and rescue. Aluse registreerimisnumber on VLO-963, nimi Wiima jäeti samaks, nagu see oli olnud Soomes, kust alus seltsile osteti.
Wiima valmistasid päästetöödeks ette seltsi liikmed Martin Kagadze, Marek Rätsep, Einar Aru, Margus Kagadze, Andre Kivi, Allard Kerves, Ain Simsalu ja Valeri Gramakovski.
“Nüüd on Wiima päästetöödeks valmis,” kinnitas Kagadze kui alus traktori järelkärul eelmisel neljapäeval Kärdla sadamasse jõudis.
Sadamas tagurdas traktor aeglaselt mööda slippi merre, jättes kaatri vette ujuma. Selleks, et traktor sama teed pidi tagasi jõuaks, oli sellele kuival maal ankruks Hiiumaa keskkonnateenuste paakauto.
Selleks, et sõiduoskusi lihvida, hakkavad seltsi liikmed merel käima ka ilma väljakutseta, sest ega nad uut alust ja selle võimalusi veel eriti ei teagi. “Harjutama peab ja sõita peab oskama rohkem kui üks inimene,” ütles Kagadze. Sügisel, kui kaater kohale jõudis, käisid nad iga nädal korra merel. See on üsna kulukas lõbu, sest tunniga neelab mootor 150 liitrit kütust.
Hiiumaa vabatahtliku merepääste seltsi tegevust toetavad politsei- ja piirivalveamet ja siseministeerium, õppusteks ja harjutusteks tuleb ise vahendeid leida.
Seltsis on praegu 13 meest, kes võivad hättasattunuile appi tõtata, kuid ööpäevaringset valvet veel  ei tehta. Plaan on lähiajal välja koolitada veel 16 päästjat ja siis otsustada, kas valvekorrad suudetakse tagada. “Oleme teinud kõvasti selgitustööd, et meie päästjate “pink” oleks pikem, aga praegu jääbki palju asju inimressursi taha,” ütles Martin Kagadze.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411