Teisipäev, aprill 26, 2016
 

Orjaku uuenenud õpperajal saab liikuda ka ratastooliga

erakogu
Käina lahe Kassari maastikukaitseala Orjaku õpperaja ehitiste aeg sai ümber ning sel aastal tehti rajale uus laudtee, kus saab sõita ka ratastooliga.
Rada koosneb kolmest osast: Roostikuring 690 m, Silmakarering 320m ja niidurada, mille pikkuseks edasi-tagasi 1150 meetrit.
Valmis kaks vaateplatvormi, jalgrajad, pingid, laudrajaring roostikus, infotahvlid, viidad, karjavärav. Vaateplatvorm Silmakarel sai varasemast kõrgem ja sealt on nüüd parem vaade Käina lahele. “Vaateplatvormidelt avaneb lummav vaade Käina lahele ja sealsele linnuelule,” ütles rada haldava riigimetsa majandamise keskuse (RMK) töötaja Üllar Soonik.
Raja uuendamisel sai arvestatud ka liikumispuudega inimestega ning nüüd saab ratastoolis läbida pea terve raja ja sõita ka vaateplatvormidele. “Soovitaksin rada siiski kasutada koos saatjaga,” lisas Soonik.
Raja infotahvlid tutvustavad kohalikku loodust mitmest küljest ja võimaldavad külastajal saada põgusa ülevaate nii taimekooslustest, linnuriigist, pärandkultuurist kui karjapidamisest.
Avamine maikuus
Kuigi rada on juba valmis, on õpperaja pidulik avamine kavas pühapäeval, 1. mail kui kell 13 raja alguses ehk siis Orjaku silma juures parkla kõrval lõigatakse läbi lint.
Seejärel saab korrastatud rajal jalutada Üllar Sooniku selgituste saatel. Veel on võimalus paari tunni jooksul vaadelda linde koos Leho Aaslaiuga Silmakare vaateplatvormilt.
Kel matkamisest ja looduse vaatlemisest isu täis, võib seada sammud Orjaku külamajja. Seal saab  osaleda töötoas, kus kasutusele võetakse materjalid, mida leidub sealsamas: pilliroog, kadakas ja lambavill. Näputööd juhendab ja jagab selgitusi Liis Soonik RMK Ristna looduskeskusest. Tegusad Orjaku külaseltsi inimesed aga pakuvad head-paremat suupoolist.
Veel on Orjaku külamajas välja pandud kaks näitust: “Loopealsete elustik” ja “Hiiumaa kalad”.
Orjaku uuenenud õpperaja uuendas OÜ Haasoja, ehituse omanikujärelevalve eest vastutas AS Infragate Eesti. Orjaku õpperada rekonstrueeriti vastavalt OÜ Artes Terrae koostatud Orjaku õpperaja rekonstrueerimisprojektile. Töid rahastasid RMK ja Euroopa Liidu ühtekuuluvusfond.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411