Teisipäev, aprill 5, 2016
 

Noorte infomessil leidus igaühele midagi

Kadi Kiiver
Kärdlas peetud neljas noorte infomess tõi kultuurikeskusesse koolide ja asutuste esindajaid, kelle jagatud teavet käis ammutamas nii tõsisemaid huvilisi kui ka niisama uudistajaid.
Hiiumaa noorsootöö keskuse infomess “Mul on mõte!” pani kesknädalal Kärdla kultuurikeskuse kihama – noori vooris sisse-välja.
Kinosaalis kuulati loenguid, millest popimaks osutus kaitseressursside ameti ettekanne ajateenistusest. Kontserdi- ja sammassaalis olid tihedalt reas erinevate koolide ja asutuste esindused. Uudistajad meelitati oma laua juures peatuma erinevate tegevustega. Näiteks Tallinna ülikooli laual käis nuputamismäng, kus kolmekaupa ühendatud puukuulid tuli laduda tetraeedriks. Eesti merekooli noormehed panid proovile noorte teadmised geograafiast, merendusest ja kalandusest. Ühena paluti leida valikvastustest meremiili õige pikkus. Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskool aga oli oma boksi üles pannud hoopis õue. Lisaks teabe jagamisele vihuti seal päeva jooksul ka sepatööd teha.
Tallinna tööstushariduskeskuse tiimi liikmed rääkisid, et nende koolis on juba üksjagu hiidlasi õppimas ja tihti leitakse tee nende juurde sõprade eeskujul. Lähemal uurimisel sai teada, et nii mõnegi eriala õppekava on hiljuti uuendatud ja põhikoolijärgse õppe kestus lühenenud kolmele aastale.
Õpilasvahetus väärib proovimist
Eestisisesest õpilasvahetusest sai teavet Valgamaa noorte mittetulundusühingu (MTÜ) VeniVidiVici boksis. Kavas oli ka samateemaline loeng, kuid kuna see kattus ajaliselt ajateenistuse ettekandega, oli kuulajaid napilt.
Boksis töötanud Angela Korela soovitas siiski soojalt ühe-kahenädalast õpilasvahetust proovida. “Selle ajaga ei jää õpilane oma kooli õppeprogrammist väga maha ja saab sujuvalt naasta,” tõi ta esile.
Koolivahetuse võimalust kasutavad pigem põhikooliõpilased ning eelistatud ajad on sügisel ja varakevadel. Edasiõppimise mõttega valitakse sageli tutvumiseks gümnaasiumiosaga koolid.
MTÜ kodulehel on üleval nimekiri programmiga liitunud koolidest. Hiiumaalt on loetelus Kärdla ja Emmaste kool. Korela kinnitas, et õpilase kindla soovi korral saab kokkuleppe ka nimekirjavälise kooliga. Õpilasvahetust on oodatud proovima 7.–12. klasside õpilased.
Neile, kel mõttes välismaal õppimise ja elamise plaan, jagasid oma kogemusi YFU Eesti [Youth For Understanding – Noorus mõistmise heaks (vaba tõlge)] endised vahetusõpilased. Nad tutvustasid iseenda vahetusaastat välismaal ja selgitasid, kuidas vahetusõpilaseks saada.
YFU kaudu minnakse välismaale või tullakse Eestisse õppima terveks õppeaastaks. Alates 1992. aastast on Eestist käinud välismaal üle 1200 keskkooliõpilase ja Eestisse on tulnud ligi 350 välisõpilast. Minejaid on olnud ka Hiiumaalt, samuti on siin võõrustatud välisõpilasi.
Ajateenistus tuleb paratamatult
Kaitseressursside ameti loengut ajateenistusest pidanud lipnik Janno Isat rääkis noortega väga sõnaosavalt.
Ta tegi noortele selgeks, et arstlikus komisjonis ei maksa endale mingeid hädasid külge mõelda. Küll aga andis ta nõu enne ajateenistust veidi trenni teha. “Esimesed kolm kuud on kõigile raske, aga pärast seda olete elu parimas sportlikus vormis,” rääkis ta omast kogemusest.
Ka andis ta soovituse juba 11. klassi või kutsekooli teise kursuse ajal käia ära arstlikus komisjonis. Kui kõik on hästi, saab kohe teada ka teenistuskoha ja aja, millal tuleb minna.
“Kui te ise mingit aktiivsust üles ei näita, jääte lihtsalt ootama, siis võib arstliku komisjoni kutse tulla üpris suvalisel momendil,” selgitas Isat. Samuti soovitas ta kirjutada vabatahtliku taotluse, et saaks ajateenistusse minna vahetult pärast kooli.
Ajateenistusse võivad astuda ka vähemalt põhiharidusega 18–27aastased naised. Peale ajateenistuse läbimist kehtib siis ka neile naistele meestega võrdne seadulik kohustus 60. eluaastani vajadusel sõjalises riigikaitses osaleda. Erinevalt meestest saab naine ajateenistusest 90 päeva jooksul loobuda.
Isat selgitas, et naistel on teenistuses täpselt samad olud nagu meestel – sama kaaluga varustus (u 30 kg), päevakava, tunniplaan jne, siis erisusena pole neil nõutud lühike soeng. Kasarmus elavad naised-mehed siiski eraldi, ent metsalaagris tuleb ühistelgis hakkama saada.
Õnnestunud mess
Infomess “Mul on mõte!” oli suunatud Hiiumaa koolide 8.–12. klasside õpilastele, et aidata kaasa nende teadlikumale valikule nii haridusteel kui karjääriredelil.
Messile registreerunud lehele sai kirja ligi 300 messikülalist, osales 33 eksponenti ning rohkem või vähem huvilisi jagus kõigisse väljakuulutatud loengutesse ja töötubadesse.
Messi korraldaja, Hiiumaa noorsootöö keskuse infomessi projektijuht Liisa Otsak hindas päeva igati õnnestunuks.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411