Reede, aprill 22, 2016
 

Nelja Energia ootab Hiiumaa merealade planeeringu kehtestamist

Nelja Energia juht Martin Kruus kinnitas BNSile, et ootab Hiiumaa merealade planeeringu kehtestamist ja ettevõttel on endiselt huvi meretuulepargi rajamiseks.
“Mõnes mõttes on see asi läinud huvitavamaks. See majandusmudel, mida me oleme algusest peale silmas pidanud ehk siis müüa seda üle-euroopalisele taastuvenergia turule, see ärimudel hakkab muutuma järjest konkreetsemaks,” ütles Kruus BNSile.
“Peaminister isiklikult on öelnud välja, et ka Narva jaamad peaksid sama ärimudelit kasutama ja täna valitsus ka selles suunas juba töötab, otsib neid partnerriike, kellele seda taastuvenergiat võiks müüa,” lisas ta.
Selliste suurprojektide puhul on eksport Kruusi sõnul ainuvõimalik lahendus. “Kui Eestil endal peaks energiapoliitiliselt tekkima huvi mingite koguste vastu, siis saab seal osaliselt seda taastuvenergiat ka Eestisse müüa,” ütles ta.
Rahandusministeerium, mis tegi planeeringu järelvalvet, kiitis Hiiumaa merealade planeeringu heaks ja tegi ettepaneku Hiiu maavanemale Riho Rahuojale selle kehtestamiseks.
Kruus ütles BNSile, et pärast kehtestamisotsust saab Nelja Energia edasi minna kavandatava meretuulepargi hoonestusõiguse menetlusega.
Kui kaua võiks planeeringu kehtestamiseni veel aega kuluda, ei osanud Kruus prognoosida. Ka on meretuulepargi menetlus Eestis esmakordne ja seega puudub ka praktika, kui kaua menetlus võiks aega võtta.
“Selle protsessi käigus võtavad need asjad kaua aega ja ei oska siin midagi prognoosida,” märkis Kruus.
Kui planeering on kehtestatud, võiks Kruusi hinnangul sellele järgnev hoonestusõiguse menetlus  juba kiiremini minna, kuna põhiasjad on planeeringuga juba selgeks räägitud ning hoonestusõiguse puhul tegeletakse juba konkreetsete tingimustega, nagu täpsed koordinaadid, kuhu tuulikuid paigaldada tohib ja kui kõrged need olla võivad.
Nelja Energia plaanib Hiiumaa põhjarannikule merre 700–1100megavatist meretuuleparki, ligikaudu 200 ruutkilomeetrine park rajataks
12 kilomeetri kaugusele rannajoonest kuni 30 meetri sügavusele Vinkovi ja Apollo madalikele ja selle rajamine maksaks kuni 2 miljardit eurot.
Hiiu maakonna merealade planeeringu algatas maavalitsus 2012. aasta oktoobris. Planeeringu kehtestamine on Hiiu maavanema otsustada.

BNSi uudist toimetas
HARDA ROOSNA

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411