Reede, aprill 22, 2016
 

Näitus, mis esitleb iga leitud kaadrit

Kadi Kiiver
Muinsuskaitsekuule ja Torupilli Jussile pühendatud näitusel on väljas iga kaader, mis Juhan Maakeri elukäiku uurinud Aivar Viidikul leida õnnestus.
Teisipäeval avas Hiiumaa muinsuskaitse selts Kärdla kultuurikeskuses fotonäituse “Torupilli Juss – Hiiumaa kuulsaim rahvapillimees”. Näituse koostaja ja seltsi liige Aivar Viidik rääkis, et väljapanek on jätk tema mullusele uurimusele, mille käigus ta töötas läbi kogu materjali, mis Juhan Maakeri kohta kirjasõnas leida. Kokku sai temaatiline kirjatöö seltsi toimetiste avanumbris.
“Juss oli oma loomult tõeline rahvamees, mis tähendas ka edevust. Seoses tema edevusega on temast tehtud võrdlemisi palju pilte, mis ei olnud tol ajal sugugi tavaline. Just seetõttu, et oli pildi-
materjali, mida esitada, sai lisaks artiklile ette võetud näituse korraldamine,” põhjendas Viidik. Ajend, miks just Maaker tema huviorbiiti tõusis, peitub Jussi mulluses 170. sünniaastapäevas.
Kultuurikeskuse sammassaalis on üleval ligi 30 erinevat suuremõõtmelist kapaplaadil kaadrit Torupilli Jussist või temaga seotud paikadest. “Siin on päris palju sarnaseid kaadreid, aga need on valitud meelega, sest me seadsime näituse koostamise põhimõtteks, et saaks kõik Jussist tehtud kaadrid korralike failidena kätte ja ka korralikult prinditud,” selgitas Viidik.
Pilte fotode infosüsteemist Fotis ja muuseumide infosüsteemist Muis otsinud Viidik rääkis, et eesmärgile jõudmiseks oli vaja väga loomingulist märksõnade kasutust. “Ma arvan, et mina olen nende fotode leidmiseks kasutanud umbes kümmekonda märksõna, alates Torupilli Jussist ja Juhan Maakerist kuni torupilli, rahvapilli ja rahvamuusikuni,” kõneles koostaja.
Leitud fotodega tegi arvutitööd seltsi liige Mart Mõniste, trükkis OÜ Recado Meedia ja näituse kujundas keskuse kunstnik-kuraator Ott Lambing. Projektijuht oli Dan Lukas, kelle sõnul kulus selle ettevõtmise teostusele ligi 600 eurot, millest 400 eurot tuli kultuurkapitalilt ja ülejäänu panustas selts. Lisaks tehti palju vabatahtlikku ja tasustamata tööd.
Kuna näituse mõte oli esitleda kõiki teadaolevaid kaadreid saare tuntuimast rahvapillimängijast, siis on seltsi liikmeil suur palve: kui keegi teab mõnda ülesvõtet, mida Kärdla kultuurikeskuse sammassaali seinal pole, sellest seltsile kõhklemata teada anda. Näitus Torupilli Jussist jääb Kärdlas avatuks 1. juunini.
Torupilli Juss, kodanikunimega Juhan Maaker sündis arhiivikannete andmetel 14. märtsil (uue kalendri järgi 26. märtsil) 1845. aastal Hiiumaal Käina kihelkonna Orjaku mõisa Karjakülas, tänapäevases Utu külas.
Eesti rahva muuseumi Tallinna osakonna töötaja ja rahvamuusikute ringreiside korraldaja August Pulst on kirja pannud teisiti – et Maakeri sünnikohaks oli Käina, hilisema Emmaste kihelkonna Muda küla. Tõesemaks tuleks siiski lugeda arhiiviandmeid.
Juss suri 21. septembril 1930 oma hilisemas kodus, mis asus Muda külas Anupõllu talus.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411