Teisipäev, aprill 12, 2016
 

Muinsuskaitse selts ilmutas esimesed “Toimetised”

Harda Roosna
Vaid neli aastat tegutsenud Hiiumaa muinsuskaitse selts jõudis juba kolmanda trükiseni. Seltsi 1. aprillil peetud suurkogul esitles HMS juhatuse esimees Dan Lukas seltsi teost “Toimetised”, mis kandis järjekorranumbrit üks.
Otse trükikojast saabunud 255leheküljelist raamatut esitledes ütles koostaja, seltsi juhatuse esimees Dan Lukas, et raamatut on trükivalmis seatud juba paar aastat. Artikleid, mille ilmutamist kaaluti, oli 40 ringis, sisse läks lõpuks kümme.
“Olen kindel, et see sari jätkub,” ütles Lukas. “Mõte on, et kõikidest projektidest, mida me teeme, jääks märk maha ja ka väiksemad uuringud, näiteks muinsuskaitse eritingimused, mis sisaldavad ajaloolist materjali Hiiumaa muinsuskaitseväärtuste kohta, oleks laiemale publikule kättesaadavad,” selgitas Lukas.
Ta kinnitas, et sellesse kogumikku oodatakse mitte teadustöid vaid ka n-ö lihtsamat materjali ja esitles seekord trükivalgust näinud artikleid.
Ta juhtis tähelepanu Hiiumaa muinsuskaitse seltsi (HMS) liikme, Narva linnavalitsuse muinsuskaitse vaneminspektori Madis Tuuderi
kirjutatud avaloole, milles juhib tähelepanu Kärdla vanalinna väärtustele, mis kaasajal päris kiiresti hävivad.
Kalmistupärimusest
Pühalepa valla näitel kirjutab seltsi liige Maarika Leis-Aste.
Legendaarsest Torupilli Jussist ja Kärdla nimelisest laevast kirjutab Aivar Viidik.
60ndatest 90ndateni sõitis Eesti merelaevanduse lipu all kaubalaev “Kärdla” ja Viidik on välja uurinud, et see laev käis Lõuna-Aafrika vahet, viies sealsetele sõpradele nii tsementi kui relvi.
Dan juhtis tähelepanu väga huvitavatele Emilian Lepisto mälestustele, millised andis toimetistes ilmutamiseks tema järeltulija Endel
Lepisto.
Joosep Metslang on jäädvustanud selle, kuidas tudengid 2011. aastal dokumenteerisid Käina valla taluarhitektuuri. “Tudengid tegid väga huvitavat tööd, läksid ära ja me ei teagi midagi sellest, mida nad tegid, aga nüüd on meil olemas selle sündmuse kajastus,” märkis Lukas.
Suuremõisa lossi paraadtrepist kirjutab seltsi liige Kersti Siim, Suuremõisa mõisa Hollandi tuulikust ja selle väljakaevamise käigus päevavalgele tulnud leidudest annab ülevaate Mihkel Koppel, Elmo Viigipuu kirjutab Mihkel Haavamäest tema 100 sünniaastapäeva puhul.
“Hiiumaa muinsuskaitse seltsi toimetised 1” lõpetab seltsi kroonika 2012–2015 ja järelhüüded lahkunud seltsi liikmetele Jüri Kuusemetsale
ja Heino Kerdele.
HMS toimetiste eesmärgiks ongi Hiiumaa teemaliste uuringute, uurimuste, mälestuste, artiklite, juttude jms publitseerimine. Avaraamatu trükiarv on 600. Seltsi liikmetele on raamat tasuta, osta saab seda Kärdlas Magnuse Ärist ja turismi infopunktist, müüki läheb see ka Apollosse ja Rahva Raamatusse.
Varem on seltsilt ilmunud “Hiiumaa kalmistud (2013) ja “Kärdla aknad” (2015).

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411