Teisipäev, aprill 5, 2016
 

Lennuühendus katkes

Harda Roosna | Hiiu Leht
Reede hommikul tegi AS Avies viimase reisi Tallinn–Kärdla liinil, järgmine võimalus pealinna lennata võib hiidlaste jaoks avaneda alles jaanipäeva eel.
Naljapäeval 1. aprillil tuli murettekitav uudis, et lennuamet peatas pooleks aastaks ASi Avies lennuloa seoses viimase suutmatusega tagada lendude turvalisus.
See tähendab Eesti suursaarte, Hiiu- ja Saaremaa ning mandri vaheliste lennuühenduste katkemist kuni uue vedaja leidmiseni.
Lennuameti juhi Kristjan Telve sõnul tuvastas amet järelevalvetegevuse käigus, et Avies ei ole suutnud täita kõiki regulatsioonides kehtestatud nõudeid, et oleks tagatud ettevõtte vastavus lennuohutuse standarditele.
Sel põhjusel peatas amet 1. aprillist ASi Avies lennuettevõtja sertifikaadi (AOC) kuueks kuuks või kuni peatamise aluseks olnud puuduste kõrvaldamiseni. Sertifikaadi peatumise ajal ei tohi AS Avies tegutseda lennuettevõtjana, see tähendab pakkuda lennuteenust.
Pileti ostnud reisijatel tuleks ühendust võtta Aviesiga. Vaidluste lahendamisel võib pöörduda abi saamiseks ka tarbijakaitseameti poole.
Lennuameti personali- ja kommunikatsioonijuht Marelle Pihlak rõhutas, et tegemist ei ole sugugi aprillinaljaga, vaid kuupäeva juhusliku kokkusattumisega.
Ei taganud turvalisust
Lennuameti juht Kristjan Telve ütles pressikonverentsil, et Aviesi järelevalve on kestnud juba pikemat aega. Möödunud oktoobris oli viimane kord, kus tehti ettepanek puuduste kõrvaldamiseks. Veebruari lõpus väljastati hoiatus, et kui 24. märtsiks pole puudusi kõrvaldatud, siis peatatakse tegevus. Kuigi lennufirma esitas rohkelt dokumente, on siiski pooled puudused likvideerimata.
Kokku esitati Aviesile üle 90 ettekirjutuse, millest 47 puudust ei suutnud lennufirma tähtajaks likvideerida.
Ühe näitena tõi amet, et õhusõiduki pardal peavad olema kaardid, mille järgi piloodid lendavad. Audit tuvastas, et kaardid ei olnud õigeaegselt uuendatud. Avies esitas aga dokumente, nagu oleks need korda teinud.
ASi Avies juht Allan Soll ütles, et talle tundus lennuameti käitumine algul samuti aprillinaljana, kuid lennuametist selgus siiski, et asjal on tõsi taga. “Hommikul oli suur šokk. Saime kõigest teada meedia vahendusel,” ütles Soll, kelle väitel olevat kõik puudused praeguseks kõrvaldatud ja tegemist on kommunikatsiooniveaga.
AS Avies teatas samal päeval, et peab lennuameti otsust peatada ettevõtte lennuluba ebaõiglaseks, kuna nädal tagasi esitas Avies ametile tõendid, et vastab lennuohutusstandarditele ja kavatseb seetõttu ameti otsuse vaidlustada.
Hiiu maasekretär Piret Sedrik ütles Hiiu Lehele, et koostöö Aviesiga on viimasel ajal olnud väga hea ja ameti otsus tuli tallegi üllatusena.
Uus hange
Pressikonverentsil teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi transpordi asekantsler Ahti Kuningas, et ministeerium on juba asunud uut hanget ette valmistama. Paraku võtab hanke läbiviimine oma aja, mis tähendab, et Saaremaa ja Hiiumaa jäävad mingiks ajaks lennuühenduseta.
Lendude mahtu pole plaanis ministeeriumil muuta. Hankel küsitakse endiselt 12 lendu nädalas mõlemal suunal. Uus hange tuleb vaheetapina aastani 2019, seejärel soovib ministeerium viia ühisesse hankesse kõigi eestisiseste lendude tellimuse.
Ministeerium ei välistanud, et koostöö Aviesiga jätkub, kui ettevõte olemasolevad puudused likvideerib. Võimalike hankel osalejatena nimetati veel kolme lennufirmat: Airest, Regional Jet, Panaviatic. Aviesi Stockholmi liini klientidele pakub erihindu lennukompanii Nordica.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411