Teisipäev, aprill 12, 2016
 

Kaheksa lasteaednikku jääb tööta

Harda Roosna
Laste nappuse tõttu kaotab töö kaheksa Hiiu valla lasteaiatöötajat – kaheksast viis töötasid Vabrikuväljaku lasteaias ja kolm Kõrgessaare lasteaias Vigri. Kärdlas töötanutest kaks olid tööealised, neist üks koondati ja üks lahkus 1. aprillist poolte kokkuleppel ise.
Veebruaris viis Hiiu vallavalitsus lasteaia töötajate koosseisust välja kaheksa töökohta – neli õpetajat, kaks õpetaja abi, ühe koka ning pool majahoidja ja pool kütja töökohta. Põhjuseks laste arvu vähenemine Vigris ja sõimerühma Vabrikuväljaku maja sulgemine 1. juunist. Kärdlas jääb töösse vaid Kalda maja.
Hiiu valla lasteaia juhataja ütles, et Kärdlast koondatakse kokku viis töötajat, kellest kolm pensioni- ja kaks tööeas. Ühele neist pakuti sama ametikohta teises lasteaia majas, kuid ta loobus. Üks lahkus omal soovil. Vigrist lahkub kaks pensionieas töötajat ja üks pensionieelik.
Valla haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Tiia Liibert ütles, et nende raskete otsuste taga on lasteaiaealiste laste vähenemine. “Vallavalitsus on valmis rühmi taasavama ja leidma lahendusi, juhul kui laste sündivus taas tõuseb, kuid praegune statistika näitab pigem sündimuse vähenemist,” lisas ta.
Kolme rühma asemel jääb kaks
Hiiu valla lasteaia Vigri majas, Kõrgessaares, kus seni töötas kolm rühma, jääb 1. juunist laste vähesuse tõttu tööle vaid kaks. Sama vähe rühmi oli Vigris ka aastatel 2009–2010, 2011 avati uuesti kolmas, mis nüüd tuleb taas sulgeda.
“Lihtsalt lapsi ei ole – sõimeealisi ei tule peale,” nentis Hiiu valla lasteaia direktori asetäitja ja Vigri maja juht Sirje Garamaga. “Oht, et üks rühm suletakse, oli juba eelmisel aastal, aga siis saime moodustada liitsobitusrühma.”
Praegu käib Vigris päevahoius 37 last, sealhulgas kolme pere neli last Kärdlast. “Need pered eelistavad väiksemaid rühmi ja meil on ka ruumid suuremad – ju see lapsevanematele meeldib,” oletas Garamaga lasteaiavaliku põhjusi.
Tööd kohapeal pole
Prognoos aga on kurb – selle aasta lõpuks jääb 2009. aastal kauniks remonditud avarasse lasteaeda 36 last. Neist vaid neli uut tulijat sõimerühma.
Võrdluseks, et hiilgeaegadel, kui Hiiu Kaluri uus lasteaiahoone aastal 1980 avati, käis lasteaias  üle 100 lapse.
Pärast Kõrgessaare kalatehase pankrotti 2006. aastal pole alevikus enam töökohti. Paljud on ära kolinud, paljud käivad tööl kaugemal.
Garamaga tõi näiteks 18 korteriga maja, mille kolhoos Hiiu Kalur 1989. aastal viimasena ehitas – selles on pooled korterid tühjad.
“Noortel ei ole siin tööd, tööl käiakse Kärdlas, Lehtmas, Nurstes – kuna kohapeal pole tööd, siis meie rahvas kõik sõidab,” rääkis Garamaga. “Kella seitsmest teeme ukse lahti ja osa lapsi on juba  kohal.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411