Reede, aprill 29, 2016
 

Jahiselts: Metssigu oli tõesti palju

erakogu
Lõppenud jahihooajal kütiti saarel metssigu esialgsest miinimummahust ligi kaks korda enam. Hiiumaa jahimeeste seltsi tegevjuht Anu Sarapuu möönis, et sigu oli tõesti palju, eriti Emmaste ja Käina kandis.
Mullu veebruaris otsustas Hiiumaa jahindusnõukogu jahipiirkonna kasutajate ettepanekute ja keskkonnaagentuuri (KAUR) 2014. aasta seirearuande põhjal, et saarel tuleb küttida minimaalselt 770 metssiga. Eestis levima hakanud sigade Aafrika katku (SAK) ajendil nõue suurenes 1200 isendini.
Augustis määras keskkonnaamet peadirektori käskkirjaga kõikjal üle riigi uued ja ulatuslikumad metssea küttimismahud SAK leviku tõkestamiseks. Hiiumaa miinimumiks jäi 1200 looma, kuid poole aastaga oli kütitud vaid 384 metssiga. Jahiaasta edenedes kogus metsseajaht saarel tõhusalt tuure: oktoobriks oli kütitud 531, novembriks 725, detsembriks 939, jaanuariks 1047, veebruariks 1323 ja jahiaasta lõpuks ehk 29. veebruariks 1509 metssiga.
Aasta varem kütiti 908 metssiga, üle 1000 isendi lasid kütid viimati 2012. aastal.
Sead maiustavad põldudel
“Sigu oli tõesti palju, samas on arvukus piirkonniti erinev, palju oli neid eeskätt Emmaste ja Käina kandis,” rääkis Hiiumaa jahimeeste seltsi (HJS) tegevjuht Anu Sarapuu. “Need on saare suurimate põldudega piirkonnad, kuhu sead korraldavad toitumisrändeid.”
Ametlikke kahjuteateid HJS mullu siiski ei saanud, küll aga teadeandeid metssigade poolt üles tõngutud koduaedadest ja külateeservadest, seda peamiselt Emmaste kandis.
Põhjuseks, miks sead üha enam külatanumale tükivad, peab Sarapuu metssigade traditsiooniliste elupaikade muutust: metsapiirkondadest peletavad neid eemale hundid ja rannakarjamaadel elutsevad lihaveiste karjad, kellega siga territooriumi jagada ei taha.
Jahimehed reageerisid teadetele tõhusalt ja Emmaste  jahipiirkonnale ette antud miinimumnorm, 173 kütitud isendi, sai täidetud 165protsendiliselt.
Lisaks HJSile kütib Emmaste jahimaadel Leluselja jahiselts. Seltsi juhataja Urmas Alev ütles, et nemad lasksid lõppenud jahihooajal 146 metssiga, neist Emmaste valla mail, peamiselt Õngu ja Mänspe kandis, umbes 60 looma.
Veel kütivad saarel Tahkuna jahiseltsi jahimehed-naised. Käina jahimaad aga on vaid HJSi liikmete hooleks. Kokku küttis HJS 1174 metssiga, ületades neile ette antud miinimumi ligi 200 loomaga. “Veel mõned aastad tagasi pandi metssea küttimisele ette piirmäär, millest üle küttida ei võinud,” meenutas Sarapuu. “Nüüd on miinimumnorm, mis tuleb kindlasti täita, kuna arvukus on kõrge.”
Esimesed kompensatsioonid
Jaanuarist hakkas riik maksma SAKi leviku tõkestamiseks kompensatsiooni kuni 100 eurot metsseaemise küttimise eest, et kiirendada arvukuse langust. Mandril kasvatas see emiste küttimist hüppeliselt – detsembris lasti 361 emist, jaanuaris 830 ja kompensatsiooni taotleti 620 emise eest.
HJS esitas esimesed 13 emist veterinaar- ja toiduametile toetuse saamiseks veebruaris. Toetuse alla läinud metsseaemistest 2 kütiti Käina ja 10 Emmaste jahtkonnas. Lisaks leidsid Emmaste kütid ühe hukkunud emise, kes maeti jahimehe poolt ja see läks samuti toetuse alla.
“Toetuse suurus oli 13 korda 100 eurot, mis sisemise kokkuleppe alusel ei läinud mitte jahimeestele, vaid jääb seltsi tuludesse,” vahendas Sarapuu. Tegevjuht oletas, et praegu kevadel, mil metssigadel poegimisaeg, emisekompensatsiooni taotlusi juurde tulemas ei ole.
“Jahimehel on väga raske küttida tiinet, kõhus elusate põrsastega emist ja ka vastsündinud poegadega emist, kellest jäävad maha näiteks viisteist surmale määratud järglast. SAKi tõkestamiseks on aga ülesanne ka sellist looma küttida,” rääkis Sarapuu, kelle sõnul aktiveerub emiste küttimine sügisel.
Metssiga võib arvukuse vähendamiseks tegelikult küttida aastaringi. Varem oli kevadel ja suvel emiste ja põrsaste küttimine keelatud, aga praegu seda piirangut pole.
Tänavuseks jahihoojaks jahimeestel veel miinimumnormi ees ei ole ja seni lähtutakse eelmise hooaja küttimistingimustest.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411