Teisipäev, aprill 26, 2016
 

Hooletu varaomanik riskib varguse ohvriks langemisega

Mullu anti Hiiumaal politseile teada 74 toimepandud vargusest. Mitmeid neist oleks aga saanud varguse ohvriks langenu poolt ära hoida.
Läheneva suvega suureneb inimeste arv saarel ning seni vaikne kohalik elu muutub üha vilkamaks. Kuigi vargusi on arvuliselt vähe, tuleb kahjuks tõdeda, et selleaastane “hooaeg” on juba alguse saanud. Üle-eelmisel nädalal anti politseile teada juhtumist Kõrgessaare alevikus, kus lukustamata sõidukist varastati rahakott koos dokumentidega. Võib eeldada, et rahakott oleks varastamata, kui omanik oleks oma varasse heaperemehelikult suhtunud.
Hiiumaalased on tihti julged ja usaldavad. Vargusi tuleb ette harva ja ümbruskond tundub turvaline. Jalgrattad jäetakse sageli majade ette või aia taha lukustamata seisma. Autode uksed jäetakse lukustamata ja vahel võtmedki ette. Hoonete välisuksed ja aiaväravad jäetakse lühemaks ajaks kodunt lahkudes lukustamata, arvates, et kes siia ikka tuleb. Sageli on vargused siiski toime pandud just kaugematest piirkondadest tulnud inimeste poolt. Varastatud on peamiselt kergesti kättesaadavat ja valveta jäetud vara. Vargusjuhtumeid oleks kindlasti vähem, kui inimesed suhtuksid oma varasse hoolsamini ja lukustaks endale väärtusliku.
Võrreldes Mandri-Eestiga on Hiiumaa elukeskkond turvalisem. Siiski tuleb arvestada, et suvisel ajal on saarel rohkem ka selliseid inimesi, kelle jaoks saarerahva usaldav eluviis on vaid boonuseks. Endi kaitseks on hea, kui suudame kasvõi hooajaliselt oma käitumist muuta ja oma vara suhtes hoolivamad olla. Rahvarohketes kohtades tegutsevad kavalad taskuvargad ning tähelepanuta jäetud rahakott võib end mõni hetk hiljem prügikastist leida. Samuti püüavad pahalaste tähelepanu aedadesse või trepikodadesse jäetud väärtuslikud esemed. Kodus tasub alati jalgrattad, lapsevankrid jm väärtuslik kuuri alla või tuppa tõsta, kus need kõrvaliste pilkude alt eemal on.
Lisaks oma varale on tähtis märgata ka enda ümber toimuvat. Hea on veenduda, et kortermaja välisuksest sisenedes ei tule kaasa kedagi võõrast, kellel sinna asja ei ole. Tänaval tuleb tähelepanu pöörata nii võõrastele inimestele kui ka sõidukitele. Erilist tähelepanu tuleks pöörata öisel ajal mõne maja juures või talu teeotsas seisvale või kõrvalisel külateel liikuvale kaubikule. Märgates kahtlaselt käituvaid inimesi, tuleb sellest koheselt politseile teada anda ning võimalusel üles kirjutada sõiduki registreerimisnumber, mis hiljem politseinike tööd oluliselt hõlbustab.
On kaks asja, mida vihkab iga varas: valjult haukuv koer ja uudishimulikud naabrid. Nii vargus- kui ka vandalismijuhtumite heaks ennetusvahendiks on naabritevaheline koostöö. Tugevad suhtlussidemed ja kogukonna ühtehoidmine raskendavad kurjategijal oma plaanide ellu viimist. Veelgi tõhusam on luua naabrivalve piirkonnad, kus tegutsemine enda ja teiste kaitseks on oskuslik. Naabrivalve kohta saab rohkem uurida, pöördudes MTÜ Eesti Naabri-
valve poole. Ühingu juht Marek Väljari on valmis kohale tulema ja täpsemaid selgitusi jagama. Informatsiooni leiab http://www.naabrivalve.ee/?mid=6, info@naabrivalve.ee või telefonil 5136 630).
Hoolime üksteisest ja oma varast ning märkame enda ümber toimuvat. Koostöös loome turvalisust!
Aare Allik
Kärdla politseijaoskonna juht

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411