Reede, aprill 22, 2016
 

1. mai kultuurilis-sportlik TÄISPÄEV

repro
Juba veebruari esimestel päevadel sai selgeks, et mu uus raamat “50:50 (elueklektika)” saab 1. maiks valmis. Esimene assotsiatsioon, mis selle kuupäevaga tekkis, oli – Kärdla LINNA SÜNNIPÄEV.
Järgmine oli tõdemus, et sellest ajast, kui meil tekkis Hiiu vald, pole LINNA sünnipäeva tavakohaselt tähistatud: et on pidulik aktus ja kohvilaud linnarahvale. Küll aga tähistati ülima pidulikkusega uue valla esimest sünnipäeva – vana traditsiooni vaimus.
Helistasin paar aastat tagasi isegi vallavalitsusse ja küsisin, kas meil LINNA enam polegi, et sünnipäeva ei peeta, et ainult joostakse. Vastus oli, et linn on alles, aga vallasisene – nagu Tallinn Harjumaal. Ja sünnipäeva puhul toimub traditsiooniline linnajooks.
See oli natuke kurb teada saada: ei mingit kultuuri…
Küsisin vallavalitsusest, mida tänavu tehakse. Sain teada, et nii turismihooaja avamine kui ka linna sünnipäev peetakse jooksu, toidu, muuseumide avatud uste ja Chalice’iga Vabrikuväljakul. Ja tõsi ta on – eks sealt saigi linn omal ajal alguse.
*
Aga siis… tegin ma 20. veebruaril Kulkale taotluse, et korraldada kodanikualgatuse korras Kärdla linna sünnipäeva kultuuriprogramm.
Enne helistasin Lauri Saatpalule, et kas ta tuleks esinema. Lauri ütles: “Paraad ka! Kui paraadi ei ole, siis mina ei tule!”
“Sa pead oma paraadi saama!” – mõtlesin ma ja helistasin Emmaste puhkpillijuhile Toomas Paap’ile, et Lauri nõuab paraadi. Toomas oma orkestriga oli otsekohe nõus 1. mail Keskväljakule pille puhuma tulema.
Ja raamatuesitlusele ka.
Nii saigi taotlusesse kirja pandud. Ja kogu afäär unustatud, kuni…
*
…4. aprillil tuli mu meilile kiri, et Kultuurkapital toetabki. Ja nüüd läks kiireks. Puhkpill väljakul on muidugi tore, aga pillilood üksi jäävad veidike väheks. Siis tuli mulle mõte: AKTUS!
Ja see mõte ei sündinud tühjalt kohalt, sest…
*
…vähesed teavad, et meil on Eesti Vabariigi uuest tulemisest saadik olnud üheksa linnapead, aga kui nad on ametist lahkunud, pole neist eriti välja tehtud. Ja nüüd – selline võimalus! Kes siis veel peaksid LINNA sünnipäeval üles astuma kui mitte linnapead! Valla-ametnike abiga sain kõigi kontaktid ja KÕIK olid nõus tulema ja oma ametiaja markantsemaid hetki meenutama.
Arvata on, et neid kõiki koos pole keegi kunagi näinud. Ja juba üksi selle pärast tasuks kell 14 Väljakule tulla! Heal juhul saab näha ka linnapea ametiraha.
Ja kui juhtub kole ilm olema, võime ju kultuuritemplisse varjule minna…
*
Edasi on lihtne: kõik-see-rahvas võtab end puhkpilli sappa ja tuleb vabal kõnnil mööda Tiigi tänavat majani 21, kus kella 14.45ks on kaetud SÜNNIPÄEVALAUD ning toimub tordisööm ja kohvijoom – nagu sünnipäevadel kombeks. Selle käigus esinevad Krista Citra ja Jaak Johanson ning kõik, kes soovivad. Muu sebimise vahepeal esitleb kirjastus Menu ära ka minu uue raamatu, mida tegin vaheaegadega peaaegu kolm aastat.
Olgu lisatud, et raamatu “50:50” omanikuks saavad vaid need, kes tulevad 1. mail kohale – suurde müüki läheb see alles septembris. Esitlushind on äärmiselt soodne –
15 euri. Miks asi kohe müüki ei lähe, seda seletab kirjastaja Janari Lage kohapeal, sest mina ei taipa mõistest “müügi-
strateegia” mõhkugi.
*
Kõik on oodatud, kõik (peale raamatu) on tasuta.
Ühe päeva aastas võiks ju terveni oma linnale pühendada?
Ja saarlasedki saaksid naabersaare LINNAL ühe päevaga külas ära käidud…

AVE ALAVAINU

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411