Neljapäev, märts 24, 2016
 

Vald räägib omanikuga Keskväljak 5A ostmisest

Hiiu vallavolikogu andis neljapäevasel istungil vallavanem Reili Rannale volitused pidada Kärdla keskväljakul asuva büroohoone omaniku, ASiga GMP Grupp läbirääkimisi Keskväljak 5a hoone ostmiseks.
Sõnumi, et 2008. aastal sõlmitud leping käib Hiiu vallale üle jõu ning olemas on poliitiline tahe ja valmisolek muudatusteks samme astuda, edastas Rand veebruaris toimunud esimesel kohtumisel ASi GMP Grupp juhatuse liikme Ants Juhaniga. Valla esimene ettepanek oli kehtestada soodsam üürihind, Juhani poolt pandi lauale ka võimalus hoone välja osta.
Vallavanem ütles, et veel on vara spekuleerida, mis tulemuseni läbirääkimised viivad: “Loodan, et leiame kõiki osapooli rahuldava kesktee,” ütles Rand.
Juhani ütles Hiiu Lehele, et läbirääkimiste vastu ei ole neil midagi. “Hetkel ei oska rohkem kommenteerida,” lisas ta.
Ranna sõnul on Hiiu vallavolikogu ja -valitsus ühte meelt, et olukorrale tuleb leida lahendus ning volikogu on väljendanud selget tahet üüri-
lepingu tingimuste muutmiseks või lepingu lõpetamiseks.
ASi GMP Grupp ja Kärdla linna 30. oktoobril 2008 sõlmitud kontoripinna üürilepingus on ka ette nähtud võimalus läbirääkimisteks, arvestades kehtivat turusituatsiooni.
Vallavalitsuse hinnangul on hoone omaniku ja Kärdla linna vahel sõlmitud kontoripinna üürilepingu tingimused valla jaoks ebamõistlikult kulukad. Läbirääkimistel soovib vald aluseks võtta kinnisvarabüroodelt tellitud hindamistulemused hoone õiglase väärtuse kohta.
“Kuigi läbirääkimisi on peetud ka varasemalt, siis nüüd on meil võrdluseks kahe kinnisvarabüroo eksperthinnangud hoone õiglase väärtuse ja üürihinna kohta, mis toovad samuti selgelt esile tänaste kohustuste ebamõistlikult suure mahu,” lisas Rand.
Hiiu Leht konsulteeris kinnisvarafirmaga, küsides, milline võiks olla 1500 ruutmeetrise Keskväljak 5A hoone müügihind. Anonüümseks jääda soovinud hindaja ütles, et äärimiselt keeruline on müügihinda öelda, kuna võrdlevaid tehinguid pole Hiiumaal tehtud. Hoone likviidsuse hindas ta suhteliselt madalaks, sest peale kohaliku kogukonna ei pruugi sellele ostasoovijaid leiduda.
Koos Kärdla linnavalitsusega kolis 2008. aastal büroohoonesse Swedbank, mis ilmselt majas jätkab. Aastaid ei leidnud omanik üürilist ühte hooneossa, mis seisiski tühjana. Nüüd tegutsevad selles Elioni pood ja Nelja Nurga galerii.
Ebamõistlikult kulukas
Seitse aastat tagasi sõlmitud lepingus oli rendihinnaks 125 krooni (8 eurot) ruutmeetri kohta ilma käibemaksuta, rendile võttis tollane Kärdla linnavalitsus 800 ruutmeetrit – see teeb kuu üüriks 100 000 krooni ehk 6400 eurot.
2008. aastal volitas Kärdla linnavolikogu lepingut allkirjastama tollase linnapea Anton Kaljula. Nii tollane volikogu esimees Ivo Eesmaa kui opositsiooni liige Ants Vahtras tunnistasid Hiiu Lehele, et magasid üürilepingu riskid maha. Nimelt esitleti volikogule soodsamaks kaubeldud ruutmeetrihinda, kuid lepingusse pandi märksa suurem ruutmeetrite arv kui volikogu algselt rentida oli lubanud – 670 ruutmeetri asemel 800 ruutmeetrit.
Aastaga kulub ainuüksi rendiks ligi 77 000 eurot, pluss hoone ülalpidamiskulud. Hiiu Lehe andmetel maksab maja ülalpidamine vallale praegu ligi 10 000 eurot kuus, aastas seega 120 000 eurot.
Lepingus on kirjas, et üürihinna korrektsiooni saab teha vaid ülespoole, st kallimaks. Nii näiteks üüris Kärdla linnavalitsus 2009. aasta masuajal büroopinda ehitusbuumi tippajal pealinnas kehtinud keskmise hinnaga, 125 krooniga, kuigi Tallinnas oli samal ajal keskmine büroopinna üürihind vaid 83 krooni.
Leping on sõlmitud 25 aastaks. Lepingu lõppemisel on üürnik st Hiiu vallavalitsus kohustatud üüritava pinna tagastama üürileandjale hiljemalt lepingu kehtivuse viimasel päeval. Üüritud pinna tagastamisega viivitamisel on üürileandjal õigus nõuda leppetrahvi iga viivitatud päeva eest. Samuti on lepingus kirjas, et linna(valla)valitsus ei tohi üürileandja vastu kasutada õiguskaitsevahendeid, sh nõuda kahju hüvitamist.
Leping oli konfidentsiaalne ning linnavalitsus avalikustas selle pärast Hiiu Lehe taotlust andmekaitse inspektsioonile.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411