Teisipäev, märts 8, 2016
 

Riik hüvitab Väinamere Liinidele aktsiisitõusu

Kuna osaühinguga Väinamere Liinid sõlmitud selle aasta lõpuni kehtiv parvlaevaveo leping näeb ette ka reisi korraldamise kulude katmise, maksab riik laevafirmale kütuseaktsiisi tõusu tõttu sel aastal 500 000 eurot hüvitist.
“Kütuseaktsiisi kompenseerimiseks kulub üheksa kuuga prognoosi kohaselt pool miljonit eurot rohkem kui aasta tagasi,” ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiesindaja Mihkel Loide BNSile. “See on seotud nii kõrgema aktsiisimääraga kui suurema reiside arvuga, samuti on seoses laevade muutusega tõusnud ka kütusekulu ühele reisile – aktsiisikulu kompenseerimine toimub vastavalt tegelikult tarbitud kütuse kogusele.”
Loide lisas, et kuigi kütuse hind on alanenud ja seetõttu on väiksem ka ühe reisi maksumus, tehakse väiksemate laevade kasutamise tõttu üheksa kuu jooksul eeldatavalt rohkem reise kui mullu samal ajal. “Tavapärane kütusehinna alanemine kajastub samuti makstavas tasus vedajale – lepingu kohaselt korrigeerime me iga kvartal ühe reisi maksumust ühe osana ka selle võrra, kuidas on muutunud kütuse hind,” rääkis ta.
Ministeerium maksabki lisaks dotatsioonile piletite müügist saadava tuluga vedajale tehtud reiside eest. “Piletitulu ei ole nii-öelda vedaja oma, vaid see on üks tulukomponent, millega riik katab liiniveo kulu. Seega, kuna teadsime, et peame vedajale kütuseaktsiisi suurenemisest tekkiva kulu kompenseerima, oli see ka üks põhjus, miks piletihindu tõsteti,” ütles Loide.
Märtsi alguses Väinamere Liinide ning majandus- ja taristuminister Kristen Michali allkirjad saanud lepingus seisab, et 1. veebruarist tõusnud aktsiis tähendab, et võrreldes 2006. aastal lepingu sõlmimisel kehtinud olukorraga on aktsiisi määr nüüd pea 34 senti liitri kohta kallim.
Seetõttu on pooled kokku leppinud, et veebruarist juuli lõpuni maksabki ministeerium vedajale kütuseaktsiisi kulu hüvitist 34 senti iga kütuseliitri kohta. Augustist septembri lõpuni hüvitab ministeerium iga kütuse liitri eest laevafirmale 28 senti.
Alates selle aasta veebruarist on Eestis aktsiis mootoribensiini liitrihinnast 0,465 eurot. Diislikütuse liitrihinnast moodustab aktsiis Eestis 0,448 eurot.
Tänavu plaanib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium toetada Eesti kahe suurema saare omavahelist parvlaevaühendust ja ühendust mandriga kokku 18,7 miljoni euroga; mullu oli parvlaevadotatsioon 16,9 miljonit.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411