Neljapäev, märts 24, 2016
 

Rahvas valis aasta keeleteoks “Hiiu sõnaraamatu”

Haridus ja teadusministeerium
Kümme endist haridusministrit valis aasta keeleteoks Eesti keele instituudi e-keelenõu, rahvas valis aasta keeleteoks “Hiiu sõnaraamatu”.
Peaauhinna võttis vastu Eesti keele instituudi esindaja Tiina Leemets, rahvaauhinda käis vastu võtmas raamatu autor, keeleteadlane Paul Kokla.
18. märtsil Jõhvi gümnaasiumis auhinnad üle andnud haridus ja teadusminister Jürgen Ligi märkis, et peaauhinna saanud e-keelenõu harib keelekasutajaid ja aitab oma mõtteid selgemalt väljendada kõigil, kes seda soovivad. “Ilus keel on arusaadav ja mitmekesine keel. Kui räägime ka keerulistest asjadest lihtsalt ja säilitame seejuures eesti keele omapära, muudame eesti keele veel ilusamaks ja arutelud sisukamaks,“ ütles minister Jürgen Ligi.
Auhinda käis vastu võtmas Paul Kokla koos abikaasa Tiiuga. Kutsutud ja tänatud oli ka Helen Kõmmus, kelle algatusel ilmunud Jegard Kõmmuse lood Iiu Leigrist olid samuti üks aasta keeleteo kandidaate.
“Hiiu sõnaraamatu” ilmumise taga olnud ja asju ajanud MTÜ Hiiu Öko juhatuse liige Aivar Viidik tunnistas Hiiu Lehele, et süda sees hüppab rõõmust sellise tunnustuse üle. Facebookis kommenteeris minister Ligi, et tema esivanemad on tulnud Hiiumaalt Saaremaale üle Muhu.
“Selliseid inimeste eneseja oma päritolu leidmise lugusid on kõigi nende hiiu keele asjadega hästi palju kaasas käinud,” ütles Viidik. “Minu meelest on see kõige sümpaatsem, kuidas inimesed tänu neile hiiu asjadele, mis me teinud oleme, avastavad oma juuri. Loodan, et see ühel hetkel ka Hiiumaale kasu toob ja need inimesed leiavad ühel hetkel aega siia saarele tulemiseks ja kes teab, mida nad siit enda jaoks leiavad.”
Keeleteo rahvaauhinna võitnud “Hiiu sõnaraamatu” autor on hiidlasest keeleteadlane Paul Kokla ja toimetaja hiidlane Meeli Sedrik. Sõna-
raamatu ilmumine oli Hiiumaal suursündmus ning vallandas hiidlastes huvi oma keele vastu. Raamatu esitluspäeva, 13. veebruari hakati kutsuma hiiu keele päevaks.
Sõnaraamat sisaldab hiiu keele põhisõnavara ja murdesõnu Hiiumaa murrakutest, kokku umbes 5800 sõnaartiklit koos põhivormidega. Kuna hiiu keele eripära avaldub eelkõige häälduses, on sõnade juurde märgitud ka nende hiiupärane hääldus. Tänu ohtratele näitelausetele on raamatut ka lihtsalt niisama mõnus lugeda.
Konkursi peaauhinna võitnud e-keelenõu pakub tasuta keelenõuandeid nii veebis http://kn.eki.ee/kui keelenõuande telefonil 631 3731, millele vastatakse tööpäeviti kella 9–12ni ja 13–17ni. e-keelenõu veebikeskkonnas sooritatakse ühekorraga otsing paljudes sõnastikes, mis võimaldab kasutajal tutvuda peaaegu kõikide otsingusõnaga seotud praktiliste keeleaspektidega.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411