Neljapäev, märts 24, 2016
 

Õllemeister: Pärt omal alal

OÜ Hiiumaa Pruulikoda tegevjuht Rain Annusvere avalikustas Hiidlaste koostöökogu üldkoosolekul, et tänavu juuni algul Kärdlas avatava õlletööstuse peaõllemeister ja retseptide väljatöötaja on Jan Koma Slovakkiast.
“Ta on õlleringkondades väga tuntud ja tema nime on mainitud isegi õlleentsüklopeediates,” tutvustas Annusvere. “Kui muusikaga võrrelda, siis ta on Pärt omal alal.”
Slovakkia õlletraditsioonidele pühendatud Wikipedia artiklis on kirjas, et Jan Koma oli neli aastakümmet, 2011. aastani ametis ERB (Eduard Rada Brewery) õlletööstuses.
Koma on niiöelda külalisõllemeister, kes juba tegi Kärdlas esimesed õllekeedud ja vastavalt vajadusele tuleb ka hiljem appi.
Hiiu Lehe andmetel on palgale võetud ka oma, kohalik õllemeister Maive Konts, kes tuli üle Saku õlletehasest, samuti tootmisjuht Marko Kanarbik.
Koma allkiri on ka Hiiumaa pruulikoja õllepudeli siltidel, täht “H” märgib Hiiumaad ja aastaarv “1850” vanimat teadaolevat aastat, mil Kärdlas õlut tööstuslikult toodeti.
Annusvere selgitas, et piiri tööstuslikult toodetud ja käsitööõllede vahel, on tänapäeval üsna keeruline tõmmata, kuna enamus pruulikodasid on juba väga automaatsed ning õlle valmimisel inimese kätt väga külge ei panda. Hiiumaa Pruulikoda nimetas ta pool-
automaatseks, kuna igas protsessis on ka inimese käsi mängus.
Hiiumaa õlletööstuses on kavas hakata tootma lager-tüüpi elusat ehk pastöriseerimata õlut, mille käimiseks kulub palju aega. Annusvere ütles, et nad ei tahaks õlut isegi filtreerida, kuid kuna see annab pikema säilivusaja, siis seda võimalust kaalutakse.
Pruulikojaga samas majas avatakse õllerestoran, kust saab osta värsket õlut. Näiteks kannab üks õllesorte nime “Tõmmu hiidlane”.
Läbirääkimised Hiiumaa pruulikojas toodetud õllede turustamiseks käivad Riia ja Moskvaga. Eestis tuleb see müügile mitte laiatarbekaubana ja kõigis kauplustes, vaid nn käsitööõllede poodides.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411