Teisipäev, märts 1, 2016
 

Hüvasti, Eri Klas!

Toomas Kokovkin
Hiiumaa ja hiidlased on Eri Klasi näol kaotanud hea sõbra, ühe suure inimese armastuse meie väikese saare vastu.
Maestro Eri Klas armastas Hiiu saart ja selle inimesi, tal oli palju sõpru hiidlastest kultuuritegelaste seas.
Koos eelmise abikaasa Ülle Ullaga 1973. aastal ostetud Kalana küla Lahe talus elades sai Eri Klasist kohalike jaoks Lahe Eeri – omainimene, kelle kuulsuse üle uhkust tunti ja kelle  tervisehädad meidki muretsema panid.
Kuigi Klas kolis saarelt ära, tegi maestro igal aastal visiidi Hiiumaale, peatudes oma sõprade, Karin ja Ülo Piheli kalurionnis. Avalikkusele esitles Maestro seda kui kuuetärnihotelli, milles ta kõige paremini puhkab. Parimaks heliloojaks nimetas ta saare loodust, mere ja metsa hääli.
Hiiu Lehele ütles ta 2008. aastal antud intervjuus, et tema on natuke “süüdi” ka selles, et mitmed tollased ja praegused kultuuriinimesed armusid Hiiumaasse ja peavad seda enda kodusaareks või siis oma suvede saareks.
Eri Klas püüdis väga teha midagi ka oma armastatud saare kultuurielu edendamiseks. 1999. aastal Kõpu tuletorni juures peetud peol teatas ta, et Hiiumaa kultuuri toetuseks on asutatud Kõpu majaka fond. See oli üsna spontaanne tegu, mida peolised omalt poolt annetustega toetasid. Suure Eesti rahvuskultuuri fondi tüürimise kõrvalt aga hoidis ta silma peal ka omaloodud allfondi käekäigul.
2008. aastal tõstatas Maestro Hiiu Lehe veergudel Hiiumaa kultuurimaja probleemi. Klas tunnistas, et teda kurvastab asjaolu, et saarlastel on, aga hiidlastel polegi kohta, kuhu näiteks sümfooniaorkestrit mängima tuua. “Hiiumaale oleks vaja üht Kultuuri Maja,” oli Maestro soov. Tema hinnangul näitab sellise maja puudumine “meie riigi pealiskaudset või lugupidamatut suhtumist meie riigi vägagi kaalukasse territooriumi, mis meeldib nii paljudele kultuuriinimestele.”
Klas tuletas meelde enda ja oma sõbra, helilooja Erkki-Sven Tüüri tollal veel lähenevaid, nüüdseks juba möödunud juubeleid ja ütles, et “rumal oleks see paik, mis nii kuulsate nimede aupaistet sobiliku tähistamisega enda peale paista ei laseks.”
Tahame uskuda, et need Eri Klasi sõnad jäävad meelde Hiiu saare juhtidele ning Eri Klasi roll meie kultuuriloos saab jäädvustatud suuremalt kui temanimeline nael Tubala vaia sees.
Hüvasti, Lahe Eeri, hüvasti, Maestro!

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411