Teisipäev, märts 1, 2016
 

Haigla seotus PERHiga esialgu ainult tööalane

Vabariigi aastapäeva eel, 22. veebruaril pidas sihtasutuse Hiiumaa Haigla nõukogu uus neljaliikmeline koosseis Hiiumaal oma esimese istungi.
Hiiu Lehe küsimustele andsid ühisvastuse vastvalitud nõukogu esimees Meelis Roosimägi ja haigla juhatuse liige Riina Tamm.
Milline on Hiiumaa haigla ja PERHi suhe ehk mida tähendab võrgustumine?
Hiiumaa haigla ja Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) vaheline suhe on töine ja kollegiaalne. Mõlemad on riigi asutatud sihtasutused ja kuuluvad sotsiaalministeeriumi haldusalasse. Võrgustumine tähendab eelkõige tihedat sisulist koostööd, kus pooled võtavad vastutuse, millest ei tohiks kergekäeliselt loobuda. Juriidiliselt ei ole haiglad praegu võrgustunud, see võib sündida edaspidi. Sisuliselt on aga PERH võtnud ette aidata Hiiumaa haiglat oma oskuste, aga ka spetsialistidega. Praktilise koostöö vallast võib välja tuua ka PERHi verekeskuse töö laienemise Hiiumaa haiglasse. Kohe on töösse rakendumas verekabinet, mille sisustas verepreparaatide nõuetekohaseks säilitamiseks kaasaegsete külmikutega PERH, koolitused on läbi viidud ja IT-lahendused rakendamisel. See parandab oluliselt haigla tegevuskindlust ja ravi kvaliteeti.
Kuidas on sujunud Hiiumaa haigla varustamine PERHi eriarstidega?
Omamata ühtki kirjalikult fikseeritud kohustust, on PERH tulnud oma arstidega appi eelkõige seal, kus ohtu võib sattuda patsientide elu. Nii on mullu novembrist haiglas ööpäevaringselt anestesioloogid peamiselt PERHist. Kuid abiks käivad arstid ka Kuressaarest, Haapsalust, Tallinnast, Pärnust, Tartust ja mujaltki. Hiiumaa haigla juhtkond on külalisarstide leidmisel vaba ja töö on olnud ka tulemuslik. Tööalane seotus PERHiga ei tohi takistada mõistlikke kontakte teiste haiglate ja nende eriarstidega.
Mäletatavasti lubati taastusravisse füsioterapeuti, ent tegelikkuses tohtrit ei lähetatud. Miks?
Taastusraviarst käis eelmisel aastal Kärdlas Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsiooni keskusest, kuid aastavahetusel see meist mitteolenevatel põhjustel katkes. Praegu käivad läbirääkimised, et koostöö taastada. Ka füsioterapeuti otsime edasi, kuigi nende puudus on üleriigiline. Samas parandab patsientide jõudmist füsioterapeudi juurde see, et alates möödunud aastast saavad perearstid oma teraapiafondi arvel suunata patsiente otse mittekliiniliste spetsialistide, sh füsioterapeudi vastuvõtule.
Milline on rahuldav eriarstile pääsu ooteaeg? Näiteks veebruari alul oli nahaarstile võimalik aega saada juuniks.
Patsiendi jaoks on ootamine alati piinav. Eluohtlikus seisundis peab patsient abi saama kohe, muudel juhtudel “mõistliku aja jooksul”. Lähtutud on siin põhimõttest, et inimene peaks saama vajamineva tervishoiuteenuse sellise aja jooksul, mil tema tervislik seisund oluliselt ei halvene. Haigekassaga sõlmitud leping sätestab, et eriarstile, kellele pole vaja saatekirja (nt psühhiaater, dermatoloog, naistearst, silmaarst), peab raviasutus hoidma järjekorra avatuna kolm kuud ning saatekirja vajavatel erialadel neli kuud. Seda Hiiumaa haigla ka teeb. Nahaarst võtab haiglas vastu üks kord kuus laupäeviti ning sellest tingituna on järjekord veninud pikemaks. Järgmise kuu vastuvõtu aja ütleb arst jooksva kuu vastuvõtul. Mõnevõrra on probleemiks patsiendid, kes on järjekorras, kuid ei teata mitteilmumisest ning jätavad vastuvõtule tulemata.
Kas vastab tõele, et Hiiumaa haigla kompuutertomograaf ei ole kasutuses, kuna pealinna pool puudub arst, kes uuringut loeks?
Hiiumaa haigla kasutab oma töös kompuutertomograafi alates 2012. aasta septembrist. Uuringuid saab teha vajadusel iga päev 24 tundi ja seitse päeva nädalas. Vastused saabuvad ühe-kahe päevaga. Kui on vaja kiiret ehk cito vastust, siis valvearst võtab ühendust PERHi valveradioloogiga ja vastus saabub kohe. Mitte mingisuguseid probleeme kompuutertomograafi töös ega vastuste andmisega PERHi poolt pole olnud.
Milline on Hiiumaa haigla finantsolukord?
Haigla majanduslik olukord on raske. Haigla nõukogu seadis endale ja haigla juhtkonnale ülesandeks olukorda põhjalikult analüüsida, teha sellest ka järeldused ning koostada ettepanekud. Nõukogu liikmed ei oota lihtsalt valmis aruannet, vaid osalevad töös aktiivselt, kaasatakse ka PERHi spetsialiste. Tõsi, erinevaid analüüse on viimastel aastatel tehtud mitmeid – haigekassa, audiitorfirma ja üksikspetsialistide poolt. Need on tulnud “kõrvalt” ja pole võib-olla seetõttu leidnud edasiarendust reaalseteks ettepanekuteks. Nimelt seda aga ootab haigla asutaja sotsiaalministeerium. Nii analüüsi kui kujunevate ettepanekute keskmeks on selge suund – säilitada hiidlastele üldhaigla. Analüüsi valmimise tähtajaks oleme seadnud jaanipäeva.
Millal esitatakse Hiiumaa tervisekeskuse taotlus?
Kindlasti tähtaegselt ehk 9. maiks 2016. Enne aga räägime ja peame nõu perearstidega ja kui vaja, siis korduvalt. Haigla nõukogu koosolekul [22. veebruaril – toim] tuli selgelt esile, et Hiiumaa jaoks oleks parim lahendus, kui perearstid, haigla ja kiirabi töötaksid võimalikult koordineeritult. Meie eesmärgid on ju sarnased! Aga segavaid asjaolusid on mitmeid – juriidilisi, majanduslikke, rahastamise alaseid. Kui koostöös suudame vormi allutada sisule nii, et kõigi osapoolte huvid on arvesse võetud, võidab kokkuvõttes patsient.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411