Neljapäev, märts 24, 2016
 

Emmaste rahvas valib investeeringuobjekti

Hergo Tasuja
Emmaste valla rahvas saab esmakordselt hääletuse teel valida, kuhu läheb vallaeelarvest 10 000 eurot. Ideid, mille elluviimise vahel valida, on kuus.
Anne-Ly Torstensson Emmaste vallavalitsusest rääkis, et valitsuse kartus, kas elanikud tulevad ikka kaasava eelarve mõttega kaasa, osutus õnneks põhjendamatuks. Kuigi tähtajaeelseks viimaseks tööpäevaks oli laekunud vaid üks ettepanek, lisandus neid nädalavahetuse kahe päeva jooksul rohkesti.
Lõpptähtajaks määratud pühapäevaks, 31. jaanuariks, oli ideid esitatud üheksa. Ühe neist võttis esitaja hiljem tagasi. Järelejäänud ettepanekuid vaaginud kaasava eelarve menetlemise ideede sõelumise komisjon tegi n-ö tehnilise kontrolli ja luges kvalifitseerunuks kuus ettepanekut.
Nüüd on vallarahval aega selle kuu lõpuni, et anda oma toetushääl ühele neist.
Uus või uuendatud vana?
Ideede seas on nii selliseid, mis tooks valda päris uusi objekte, kui ka selliseid, mis annaks uue hingamise olemas olevatele. Torstensson ütles, et ideede esitajaiks olid enamjaolt üksikisikud, aga nii mõnegi ettepaneku puhul oli aru saada, et see on suuremas või väiksemas seltskonnas eelnevalt läbi arutatud.
Leiti, et noortekeskuses võiks ühe lahtise ruumi ümber kujundada helikindla uksega privaatseks toaks (idee number 1), et võimaldada erinevate tegevuste samaaegset toimumist. Oleks tore kui Liivalauka avalikus supluskohas oleks erinevate atraktsioonidega laste mänguväljak (3).
Bussipeatused võiks saada ledvalgusti ja päikesepaneeli nutilahendusena valgustatud (2), et bussiootajad ei peaks olema hommikuti ja õhtuti pimedas ning bussijuhil oleks ootajaid parem märgata. Ehk rekonstrueeriks maanteeäärse valla turismiobjekti Harju tuuliku, millel murdusid tiivad jaanuaritormis (5)?
Kui rajaks hoopis Tohvri patareide juurde puhkekoha vähemalt kahe grillimiskoha ja valla ametliku telkimisplatsiga (4)? Või paigaldaks valla eri otskondadesse kümme uut nimelist pinki kohaliku kultuuri ja piirkonna ajalukku olulise jälje jätnud inimeste väärtustamiseks (8)?
Igal üks hääl
Meelepärase investeeringuobjekti hääletusel saavad osaleda kõik vähemalt 16aastased Emmaste valla elanikud kolmel võimalikul viisil: vallavalitsuse kantseleis, esitades isikut tõendava dokumendi, lähetades digiallkirjastatud seisukoha meilile vald@emmaste.ee või allkirjastatult posti teel aadressile Emmaste küla, 92001 Emmaste vald.
Esitada tuleb meelepärase idee number. Lähemalt saab ideedega tutvuda valla kodulehel ja raamatukogus. Vallavalitsus viib ellu selle investeeringu idee, mis saab hääletusel enim toetushääli. Kui peaks juhtuma, et kaks ideed saavad võrdse toetuse, teeb emma-kumma kasuks otsuse ideede sõelumise komisjon.
Kaasava eelarve tarbeks on Emmaste vallaeelarves kavandatud 10 000 eurot. Kui lemmikidee maksumus ületab esialgselt kavandatud summat, on valitsusel õigus anda idee esitajale võimalus kaasrahastamiseks, kasutada lisaraha reservfondist või viia ellu paremuselt järgmine idee.
Emmaste vald on seni Hiiumaa omavalitsustest ainus, mis võimaldab oma kodanikel kaasa rääkida, kuidas avalikku raha kasutada. Mujal Eestis on kaasavat eelarvet praktiseeritud näiteks Tartus, Viljandis, Pärnus, Raplas, Kosel, Tapal.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411