Reede, veebruar 12, 2016
 

Mees kuldse nööbi või tolmuimejaga

Helja Kaptein
Kuigi musta kostüümi ja kuldsete nööpidega korstnapühkijaid enam tänavail jalgsi liikumas ei näe, on see iidne amet alles nagu ka vajadus korstnaid-lõõre puhastada.
Hiiumaa muuseumis avati esmaspäeval näitus “Mees kuldse nööbiga”, mis pühendatud korstnapühkija ametile.
Näituse avamisel tõdes SA Hiiumaa Muuseumid direktor Toomas Kokovkin, et kuigi näitusestendilt saab lugeda mehest mustas ülikonnas, millel kuldsed nööbid, siis tema sellist meest näinud pole. “Meil käis korstnapühkija, kel oli tolmuimeja,” ütles ta.
Näitusekülastaja saab käia katuseid pidi, piiluda korstnasse ja soemüüri sisse ning mängida korstna otsas täringumängu.
Näitus annab ülevaate korstnapühkija tegemistest maa ja taeva vahel, aga ka tuhaluugi kallal. Samuti saab lähemalt uurida korstnapühkija varustust ning tutvuda selle ameti kujunemislooga, mis omakorda seotud ahjude-korstnate ehituse muutumisega.
Avamisel rääkis tuletõrjemuuseumi juhataja Ivo Paulus, et näitus on suunatud eelkõige lastele, kuid kasulik ka täiskasvanuile. Väljapanek annab ettekujutuse, miks on tähtis korstnat hooldada, kuidas see töö tänapäeval käib ja mismoodi pühiti korstnat vanal ajal.
“Loodan, et lapsed on tähelepanelikud ja kui nad näevad ohukohta, saavad sellele juhtida ka oma vanemate tähelepanu,” ütles Paulus, kelle sõnul on tänavune jaanuar näidanud, et tuleõnnetused saavad enamasti alguse katkistest küttekolletest.
Lääne päästekeskuse Hiiumaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma ütles, et tuli on eluaeg teinud palju paha, tuld tuleb karta ning kutsus üles üheskoos kodusid tuleohutumateks muutma.
Näitus jõudis Hiiumaale koostöös päästeameti ja tuletõrjemuuseumiga ning on avatud 10. märtsini.
Eesti tuletõrjemuuseum tegutseb 1974. aastast Tallinnas Raua tn 2 tuletõrjehoones koos Kesklinna päästekomandoga.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411