Teisipäev, jaanuar 19, 2016
 

Töötukassa toel edutrepist üles

Katrin Sarapuu
Hiiumaa aasta alustaja tiitlini jõudnud firma OÜ Klinker juhi Marek Sülla aitas uue ametini töötukassa: ta sai õppida kõike pottsepatööks vajalikku ja lõpuks asutada oma ettevõtte.
Aasta lõpul toimunud Hiiumaa arenguseminaril tunnustati maakonna 2014. a edukamaid ettevõtjaid ning tõsteti esile aasta tegija, alustaja ja investeerija. Aasta alustaja tiitli pälvis pottsepatöid pakkuv OÜ Klinker, mille juhiks Marek Sülla. Kaua palgatööd teinud, ent ühel päeval töötuks jäänud mees tõusis töötukassa teenuste abil ettevõtjaks vähem kui kahe aastaga.
“Mareki näitel on tegemist tõelise edulooga, mis võiks ka teisi julgustada ette võtma elus kannapöördeid,” rääkis töötukassa Hiiumaa osakonna juhataja Jana Tammeveski.
Tema soovitus teistele tööotsijatele on: “Ole konsultandiga avameelne, räägi enda mõtetest ja plaanidest ning ka takistustest, mis ei võimalda kõiki sobivaid töökohti vastu võtta. Koos saab mõelda lahendustele!”
Sülla võeti töötukassas töötuna arvele 2012. a sügisel, mil ta oli oma seniselt tööandjalt saanud koondamisteate. Esmalt taotles ta töötuskindlustushüvitust, mis määrati talle 360 päevaks. Seejärel osales ta tööotsingu töötoas, et end tööturuolukorra, töö otsimise ja kandideerimiseks vajaminevaga kurssi viia.
Järgnes töötoast põhjalikum tööklubi, kus ilmnes, et Marek on väga hea esinemisoskusega, tema sõnavõtud on positiivsed ja veenvad, et ta on kõrge eneseteadlikkusega, hea meeskonnatööoskusega ja motiveeritud tööturule naasma. Paraku oli töötukassal talle sobivaid töökohti pakkuda vaid mandrile ja tal tulnuks mõelda pere kolimisele.
“Ma ei tahtnud tuua pereelu ohvriks, et jätkata palgatöölisena,” meenutas Sülla. Kui ta oli sisimas ettevõtluse kasuks otsustanud, läks ta konsultandi juurde juba kindla jutuga, et saada pottsepaks. “Sisetunne ütles, et pottsepaamet võiks sobida. Olin mõned tööd varem teinud. Teised ütlesid, et kätt ja silma mul on ja töö meeldis,” põhjendas ta.
Esimene ahi endale
Marek tegi esimese ahju oma koju 2006. aastal, näpuga raamatust rida ajades ehk siis mõningane kokkupuude oli tal ametiga olemas. Ent selleks, et alustada tegevust pottsepana-ettevõtjana oli vaja õppida ja saada kutse: esmalt läbis ta pottsepa esmatasandi koolituse ja kutseeksami, tegi läbi kolmekuulise praktika sellina ja sooritas edukalt pottsepa teise taseme kutseeksami.
Paralleelselt osales ta ettevõtluskoolitusel, mille tulemusel valmis äriplaan. “Konsultant Matti Lüsi oli suurepärane – ta õpetab inimesi õigesti mõtlema,” tõi Sülla esile.
Peale koolitust taotles ta töötukassast ettevõtluse alustamise toetust, mille töötukassa talle ka 2014. a jaanuaris välja maksis. Sellest ajast peale on ta OÜ Klinker nime all tasa ja targu toimetanud.
“Kes mulle ehk kõige rohkem promo on teinud, on Aivar Viidik,” ei unusta pottsepp klienti, kes kirjutas temale tehtud pitsaahjust 2014. a
augustis ajakirjas Maakodu. “See lugu tõi esimese n-ö laine kliente,” avaldas ta. “Ise olen pigem hoidnud seda stiili, et kes teab, see teab,” lausus Sülla.
Pottsepatöö on hooajaline –  algab märtsis ja lõpeb külmade ilmade tulekuga. Vabaaega kasutab ta enese täiendamiseks ja teiste meistrite töödega tutvumiseks. Hiiumaal on kutsetunnistusega pottseppi veel kaks: kolmanda kutsetasemega Veikko Martin ja Kaius Põtter.
“Minu lemmikud on pliidid. Püüan olla nendega loominguline. Mida keerulisem töö, seda rohkem meeldib – nii saan end teostada,” lausus Sülla.
Töötusest räägib nüüdne ettevõtja kui õpetlikust eluperioodist: “Töötus ei ole traagika, vaid võimalus elus uusi valikuid teha. Tähtis on aga valida õige asi, mida õppida ja teha ning kuhu välja jõuda tahad.”
Marek Sülla avaldas lootust, et ehk toob tema lugu kellelegi kasu ja julgustust, annab viimase tõuke otsustamiseks, et teha samalaadne tee ise läbi ja olla senisest õnnelikum.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411