Teisipäev, jaanuar 12, 2016
 

Maapiirkondade päästmine hiljaks jäänud

www.kv.ee
Pindi kinnisvara andmetel oli eelmise aasta ostu-müügi tehingute keskmine korteri ruutmeetri hind Kärdlas 396 eurot. See on 43 protsenti kõrgem kui aasta varem.
Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman selgitas, et hinnahüpped väikelinnades, kus turg on sisuliselt olematu, võivad olla mõjutatud üksikutest kallimate varadega tehtud tehingutest.
“Kõige kõnekam on fakt, et Tallinnas ja Tartus on hinnad kaheteist kuu möödudes jäänud sisuliselt samaks,“ lisas Sooman, kelle hinnangul oli 2015. aasta korterimüügi turul eelkõige rahunemiseperiood.
Pindi kinnisvara mullu detsembris koostatud turuülevaatest selgub, et Kärdlas oli viimases kvartalis pakkumisel 396 korterit keskmise ruutmeetri hinnaga 458 eurot. Keskmine tehingu hind oli 400 eurot.
Aastaga tehti Kärdlas 15 korteri ostu-müügi tehingut. See on enam-vähem samas suurusjärgus kui varasematel aastatel: 2014 – 23, 2013 – 30, 2012 – 19, 2011 – 20, 2010 – 16, 2009 – 16, 2008 – 27.
LVM Kinnisvara koostas eelmisel aastal Eesti suuremates linnades müüdud kalleimatest ja odavaimatest korteritest pingerea. Sellest selgub, et kalleim korter, mis mullu Kärdlas müüdi, maksis 50 000 ja odavaim 5000 eurot – hinnavahe seega kümnekordne.
Eesti kalleim korter müüdi Tallinnas 1,02 miljoni euro eest ja selle hind ületas enam kui kolmekordselt kalliduselt teiseks jäänud korterit Tartus – 308 000 eurot.
Eesti odavaimad korterid müüdi eelmisel aastal aga Valgas ja Haapsalus 1 euro eest. Kalleima ja odavaima korteri hinna vahe oli seega enam kui miljonikordne!
Pindi Kinnisvara prognoosi kohaselt hakkavad Tallinna ja selle satelliitasumite korterite ja Harjumaa eramute hinnad kiirelt kasvama, kuna rahvastiku juurdevool jätkub ning sellest tingitult kasvab ka nõudlus elamispindade järgi.
Peep Sooman ütles, et kerge hinnatõus võib aset leida ka Tartus, samas kui enamikusse teistesse maakondadesse on sisse kodeeritud pikk ja vaevaline vaikelu. “Valitsuse saamatus on teinud sajad tuhanded väikelinlastest ja maaelanikest varaomanikud õnnetuks, samas harjulased võivad rõõmustada, sest väiksematest kohtadest tulevad noored pered pealinna paremale palgale ja vajavad ka kohta, kus elada,” lausus Sooman, kes prognoosib Tallinna ja Harjumaa elamispindade hinnatõusuks kahekohalise numbri.
Soomani sõnul on ülejäänud Eesti päästmiseks varsti pöördumatult hilja – juba praegu ei suudeta inimesi maapiirkondades kinni hoida, kuid viimase aja tendents on suure pealinnastumise valguses muutunud selliseks, et ettevõtjatel ei ole isegi võimalik enam väiksemates kohtades parimalgi tahtmisel töökohti luua, kuna töökäsi seal lihtsalt enam ei ole.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411