Reede, jaanuar 29, 2016
 

Kunstnik, kelle piiriks on vaid taevas

Kadi Kiiver
Esmakordselt saab Hiiumaal näha maalikunsti, mis pole valminud molbertil, vaid põrandal ja lõuenditele jõudnud pintslitõmbed on teinud Tiia Järvpõllu vilunud varbad.
Tiia Järvpõld (48) sõitis keset talvist jaanuarikuud ühes abistajatega elus esimest korda Hiiumaale, et ise üles panna ja veel samal päeval avada siin oma 36. isikunäitus. Tema särtsakas ellusuhtumine ja teravmeelne jutt tuhmistasid temaga kohtumisel puude, mis aheldanud ta ratastooli.
“Te võite minu käest kõike küsida. Ma võin rääkida lõpmatult kaua,” vahendasid abilised tema raskendatud kõnet. Järvpõld rääkis, et on maalimisega tegelenud ligi kümme aastat ja selle ajaga maalinud 80 tööd. Hiiumaal saab näha neist 20-t, sh kõige esimest, isale maalitud sinilille.
Selle ja järgmistegi maalide sünd võinukski jääda tulemata, kui Tiial poleks olnud üht isepäist abilist – Pillet. Too lükanud ta ühel päeval kunstipoe uksest sisse ja öelnud, et enne koju ei saa kui üks lõuend ja värvid ostetud.
“Mul ei olnud aimugi, mida maalimine endast kujutab ja lõuendit ei olnud enne seda näinudki. Et isal oli järgmisel päeval 60. sünnipäev, siis ma mõtlesin, et okei, ma mökerdan talle ühe lille,” selgitas ta alistumise ajendit. Seni oli ta sõprade soovitustele hakata maalima korduvalt eitavalt vastanud.
Et abilisele n-ö tagasi teha, lubas Tiia talle südametäiega, et maalib teda ka. Maaliski. “See on see lapsega pilt,”osutas ta seinale. Pille on tahtnud maali endale, aga Tiia ei taha anda. “Koopia võib saada, aga originaali vaevalt,” arvas kunstnik ja viitas, et maalil olev poja on jõudnud juba koolilapse ikka.
Ühing pakub lisateenistust
Järvpõld avaldas, et maalimisest sai tema jaoks osalt töö ja natuke ka hobi. Kunstnikuks ta ennast ei pea, teised peavad. Juba mõnda aega kuulub ta rahvusvahelisse suu ja jalaga maalivate kunstnike ühingusse, kus on ligi 700 liiget üle maailma. Sealjuures neid, kes jalaga maalivad, on vähem.
“Mul on selle ühinguga tööleping, nii saan iga kuu natuke raha,” selgitas kunstnik. Ta ütles, et leping eeldab vähemalt viie maali tegemist aastas. Temal tuleb neid rohkem, seitse ja mõnikord veelgi enam. Valminud maalid tuleb saata ülevaatamiseks Šveitsi peakorterisse.
Kui töö meeldib, ostetakse see ära või saadetakse autorile tagasi. Ka mitmed Kärdlas ülal olevad tööd on Eestist ära käinud. Ostu pole ühing veel teinud. “Ühingule meeldivad väga jõulumaalid, aga mulle ei meeldi neid teha. Minu meelisteema on praegu inimene kui selline,” rääkis Järvpõld.
Iga kolme aasta järel vaadatakse üle, kas kunstnik on tööd teinud, mida ta on maalinud ja kas ka näitusi teinud. “Ise tuleb üsna aktiivne olla, seda jälgitakse hoolega,” ütles ta. Märtsis ongi kolme-
aastane lepinguperiood ümber saamas ja Järvpõld veidi mures.
Kolm korda on tema lepingut pikendatud. Ta usub, et siinne näitus aitab ühena kaasa lepingu jätkumisele. Eelmine näitus oli tal Tartus Katoliku Hariduskeskuses (eralasteaed-põhikool). Saar-
test esimesena on tema näitus olnud Kihnus, nüüd siin ja tulevikusihiks on Saaremaa.
Hiiumaal Kärdla kultuurikeskuses on Tiia Järvpõllu näitus avatud 10. veebruarini.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411