Teisipäev, jaanuar 19, 2016
 

Kodukandi mõttetalgutel otsitakse kohalikke turvaauke

Ühenduse Kodukant Hiiumaa eestvõttel on nüüdseks juba neljas külamajas arutatud turvalisusega seotud muresid. Viies ja viimane talgupäev on homme Kuristes.

Kodukant Hiiumaa ühes politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti maakondlike osakondadega asus möödunud aasta lõpul projekti “Turvalise Hiiumaa heaks” käigus välja selgitama külade turvalisusega seotud muresid ja kasvatama kogukonna teadlikkust neil teemadel.

Praeguseks on toimunud mõttetalgud külamajades Valgul, Kuris, Orjakus ja Laukal, kus kaasamõtlejaid oli kümnest paarikümne inimeseni.

Kodukant Hiiumaa juhatuse liige ja projektijuht Ester Tammis rääkis, et ettevõtmise eesmärgiks on kasvatada piirkonna elanike suutlikkust ennetada varavastast kuritegevust, tulekahjusid, õnnetusi maal ja merel ning jagada teavet, kuhu teatud küsimustes pöörduda.

“Külamajades arenesid teemad nagu iseenesest,” avaldas Tammis. Turvalisuse nimel oldi igati valmis kaasa mõtlema. Arutatud on tule- ja mereohutusega seonduvat, naabrivalve küsimusi, käitumisest metsaretkedel ja liikluskorraldust. Samas otsiti murekohtadele ka lahendusi.

Näiteks leiti, et oluline on paigaldada ujumiskohtadesse esmase teabe ja elustamisjuhistega infotahvlid. Probleemidena nimetati, et nende valmistamine vajab raha ning kuna mitteametlikud supelrannad on eramaal, ei pruugi omanikud selle paigaldamist lubada.

“Laukal oli probleem silmaga näha: korrusmajade juures on künkakene, kust kelgutee kulgeb maanteele. Kui kohalik arvamusliider tõttas juba mitmendat korda lapsi manitsema, ei meeldinud see lastele ega nende vanematele. Kas peab õnnetuse ära ootama?” küsis Tammis.

Paljud väärt nõuanded külaelanikele tulid n-ö otseallikast, sest projekti on kaasatud politsei- ja päästeametnikud. Mitmetele oli ametnikuga silmast-silma jutuajamine esmakordne kogemus. Huviga ammutati teavet, kuhu oma küsimustega pöörduda ja koguti vajalikke telefoninumbreid.

Homme, 20. jaanuaril kl 17 algab viies ja viimane kohtumine Kuriste kandi rahvaga. Mõttetalgule Kuriste seltsimajas oodatakse sealse kandi külaelanikke, ettevõtjaid, kohalike omavalitsuste esindajaid jt arvamusliidreid.

Talgutel räägitu võetakse kokku külarahva foorumil 18. veebruaril Käinas. Samas arutatakse külade elujõu teemat muutuvas halduskorralduses.

Projekti “Turvalise Hiiumaa heaks” viiakse ellu kogukondliku turvalisuse 2015. aasta väikeprojektide toetusprogrammi toetuse toel.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411