Reede, jaanuar 15, 2016
 

Jääteeunistust hoia jahedas

Tänavused talvekülmad on ellu äratanud hiidlaste jääteeunistuse. Ja seda hoolimata sellest, et paus on väga pikaks veninud – oli ju viimati jäätee Hiiumaa ja mandri vahel avatud 2011. aastal.
Kuigi jääteest juba räägitakse, täna öösel peatati laevaliiklus jääteede alades ja hullud uljaspead käivad jää paksust proovides juba autosid uputamas, on lootus, et jäätee seekord ka ametlikult avatakse, ikka veel imeõhuke.
Sama õhuke kui jää Väinamerel. Kogenud Hiiumaa jääteemeister Raivo Kibuspuu käis äsja hobikorras jääluurel. Ta jõudis ainult 150 m kaugusele rannast ja mõõtis jää paksuseks 14 cm. Samuti märkas, et mandri ja saare vahepeal on veel vaba vettki.
Vikipeedia artikkel “Jäätee” ütleb, et inimest hakkab jää kandma, kui selle paksus on 5–8 cm, sõiduautod nõuavad 18–20 cm ja traktorid vähemalt 30 cm paksust jääd. Eestis avatakse ametlik jäätee alles siis kui selle paksus igas punktis on rohkem kui 22 cm.
Nii et Hiiu Leht soovitab – ärge kuuma peaga enne õiget aega jääle ronige, sest asjatundjate hinnangul pole merre sõitnud autoga pärast enam midagi teha. Kaskokindlustus kahju ei kata ja meresool hävitab kõik, mis vähegi metallist. Isegi kui auto pärast veest välja tõmbamist ära kuivatada, on see maksimaalselt aastaga ikkagi läbi roostetanud.
Hea veel kui kaotused piirduvad vaid autoga
ning seesolijatel hing sisse jääb.

15. jaanuar 2016

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411