Reede, jaanuar 29, 2016
 

Hiidlased pühitsevad mereteki

Helja Kaptein
Merega seotud riideese on taas au sees ja saare mustrid on nüüdsest Ellu sallide poolt Hiiumaa meretekki kootud.
Hiidlastele kunagi väga tarviline ja traditsiooniline meretekk pühitsetakse täna sisse hiidlasest kirjaniku Herman Sergo auks korraldataval mälestusõhtul Partsi veskis. Hiiumaa traditsioonide elustaja Heli Handorf on nii teki loomiseks mõtteid jaganud kui korraldab ka õhtu Partsi veskis.
Toote looja, Ellu sallide tootja, OÜ Mustrid juhatuse liige ja suvehiidlane  Helen Vaks rääkis, et meretekk sündis koostöös Heli Hahndorfi ja SA Hiiumaa Muuseum teadusdirektori Helgi Põlloga.
“Olime juba mõnda aega Heliga mõelnud, et võiks teha miskit, mis räägib Hiiumaast ja rannainimeste elust,” rääkis Vaks.
Ta lisas, et detsembri algul võttis Heli temaga ühendust ja rääkis Hiiumaa meremeeste auks korraldatavast õhtusöögist. Siis leidis Vaks, et see on õige hetk ja koht, mis väärib üht traditsioonilist meretekki. Vaks on ise isa poolt hiidlane.
“Kõik Hiiumaaga seonduv on minu jaoks väga südamelähedane, seega haarasin sarvist ja hakkasin hiidlaste käsitöö kohta ainest otsima,” ütles ta. Vaks jõudis oma otsingutes lausa viikingite ajastuni välja. Nüüdseks on firma Ellu sallid koonud valmis sooja ja kena ruudulise Hiiumaa mereteki, mis võiks merekultuuriaastal hiidlaste eeskujul taas mereteki kandmise kombe elustada.
Helgi Põllo rääkis, et Vaks käis muuseumis tutvumas nii siinsete meretekkidega kui luges nende kohta kirjutatut. “See tekk on inspireeritud Hiiumaa suurrättidest ehk sõbadest,” ütles ta.
Sõba, mida kasutati rohkem voodi peal, on telgedel kootud ja enamasti ruuduline. Eripäraks oli, et Lõuna-Hiiumaal olid rohkem väikeseruudulised suurrätid ja Põhja-Hiiumaal suureruudulised.
Vaksi loodud meretekil ongi ääres halli ja mustaga väiksemad ruudud ja keskel suured ruudud. Teki nurka ehib rooliratas.
“Siin on liidetud meie saare eri piirkonnad mustritega kokku,” ütles Põllo. Ta rääkis, et muuseumis on ka üks suurrätik, kus nurka on parandatud ja sinna käsitsi paigates tehtud kaks ratast üksteise sisse. “See meenutas rooliratast ja nii see kunstniku mõte ka kinnituse leidis,” selgitas Põllo.
Hiiumaa meretekk on Ellu sallide uustoodang, mille valmimisest teatas ettevõtja sel kolmapäeval. Meretekk on mõõdus 140×200 sentimeetrit ja puuvillane, mis katsudes meenutab baikatekki. Tekk on loodud Hiiumaa meremeeste ja 2016. aastal tähistatava merekultuuriaasta auks.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411