Reede, jaanuar 8, 2016
 

Ajast kui male oli Hiiumaal popp

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Teine maailmasõda oli Eestimaale toonud rohkelt kannatusi. Selle tõttu kõik see, mis tugevdas eestlaste elujõudu, oli eriti hinnatud.
Oma osa andsid kindlasti malesuurmeister Paul Kerese võidud riigisisestel ja rahvusvahelistel võistlustel. See oli ka väga suureks malepropagandaks kogu Eestimaal, sealhulgas Hiiumaal. Paljudes Hiiumaa koolides moodustati maleringe. Edukamalt tegutsesid need Palade, Jausa, Emmaste, Leisu, Puski ja Kärdla koolis.
Tollal ei olnud poodides malendeid müügil. Seepärast valmistati neid tööõpetuse tundides õpilaste endi poolt. Näiteks Palade koolis meisterdati õpetaja Ervin Norgani juhendamisel kuus komplekti malendeid.
Väga tugev maleaktiiv oli Kärdla keskkoolis. Märkimist väärivad Harry Mäeväli, Leo Heinla, Vello Kersna, Heldur Võsa, Uno Heinapuu, kes toetasid maletegevust kogu Hiiu maakonnas.
Esimesena jõudis Hiiumaal malevõistlusteni Emmaste vald, kus 1948. aastal võitis turniiri Volli Mäeumbaed. Aktiivselt peeti võistlusi 1949. aastal, kui korraldati ka esimesed maakondlikud koolinoorte võistlused Kärdlas. Võitis 13aastane Heldur Võsa Kärdlast. Kaksikvõidu kindlustas Kärdlale Vello Kiil. 1949. aastal võttis Hiiumaa võistkond osa linnade ja maakondade vahelistest karikavõistlustest. Hiiumaa esindusse kuulusid laudade järjekorras Leo Vint, Endel Mets, ? Aunapuu, Leo Heinla, Eldur Köster, Volli Mäeumbaed, ? Kõrv, Harry Mäeväli, Juta Pauts ja kümnendal laual kabetaja Aleksander Varbola. Hiiumaa võitis Läänemaad ülekaalukalt 8:2, kuid järgmistelt vastastelt Tallinn II-st, Tartumaalt, Järvamaalt ja Valgamaalt tuli vastu võtta suured kaotused. Lõppkokkuvõttes saavutati 17 võistkonna hulgas eelviimane, 16. koht. Siiski andis see võistlus täiendavat indu malemängimisele Hiiumaal.
Juba 1950. a kevadel peeti koolidevahelised võistkondlikud esivõistlused. Otsustavas mängus võitis Kärdla Paladet ja tuli esikohale. Kolmas oli Jausa. Samal aastal toimusid Palade kooli esivõistlused males, kus võitjaks tuli hilisem Hiiumaa spordijuht Ülo Remmelkoor.
1951. aasta algas huvitava sõprusvõistlusega Kärdla keskkooli ja rajooni täitevkomitee vahel, kus 1. laual võitis noor Heldur Võsa keskkoolist vabariigi kümnevõistluse tippu kuuluva Aleksander Transtoki. Ka üldvõidu sai keskkool 7:3. Samal aastal peeti ka Palade kooli teised esivõistlused, mille võitis Endel Saar.
Hiiumaa täiskasvanute esivõistlustel 1949.–1953. aastani olid tugevamateks mängijateks Endel Mets, Leo Heinla ja Leo Vint.
Järgnes madalseis Hiiumaa spordis, mis kestis 1957. aastani. Samal aastal asus spordijuhina tööle Ülo Remmelkoor, kes oli ka tugev maletaja. Huvitava kõrvalepõikena võib mainida, et kui Remmelkoor vabariiklikus spordikomitees ametisse kinnitati, saatis esimees Boriss Tolbast ta teele sõnadega: mine pane Hiiumaa spordivanker veerema. Seda Remmelkoor ka tegi.
Tema initsiatiivil alustati rajoonis 1958. aastal talispartakiaadi läbiviimist. Selle võistluse kavva kuulus ka male. Esimeseks võitjaks tuli Kärdla ETKVLi spordiklubi võistkond, kus mängisid Heldur Võsa, Jaan Lopato, Ülo Remmelkoor ja ? Karm. Samal aastal juhtus Hiiumaa koolinoorte võistlustel suur üllatus: otsustavas ringis võitis Emmaste Kärdla keskkooli 4:0 ja tuli esikohale. Emmaste võistkonnas mängis kaasa ka Mati Nurs.
1959. aastal lisandusid Hiiumaa spordivõistluste kavva noorsoo talispordimängud. Seal oli malevõistkonna suuruseks kaks meest ja üks naine. Esimese võistluse võitis taas Kärdla ETKVLi spordiklubi, kus mängisid Heldur Võsa, Jaan Lopato ja ? Karm. Täiskasvanute võistlustel aastatel 1957–1961 kuulusid lisaks nimetatutele tugevamate maletajate hulka veel Erik Liivamägi, Villu Astok jt.
1961. aastal peeti Kärdlas VS Jõud sügisspartakiaadi grupivõistlused. Osalesid Märjamaa, Keila, Haapsalu, Kingissepa (Saaremaa) ja Hiiumaa rajoonide esindused. Spartakiaadi kavva kuulusid klassikaline maadlus, tõstmine, lauatennis, male ja kabe. Hiidlased võitsid esikoha tõstmises ja kabes, teiseks tuldi lauatennises. Hiidlastele kindlustas üldvõidu malevõistkond, kes viimasena lõppenud alal saavutas kolmanda koha. Selle võistluse võitmine on Hiiumaa spordiloos üks suuremaid kordaminekuid.

Lembit Sauer
spordiveteran

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411