Teisipäev, detsember 1, 2015
 

Moodulise aja kuusk

Kuuskede püsti ajamine käib. Iga aasta võetakse hulk ilusaid elu jõus kuuskesi maha, et korraks asulatesse püsti ajada ja tiba hiljem ära hävitada. Suht imelik tegevus, kui rangeste võtma hakata.
Miks ei panda kuuskesi kasvama samustele väljakutele? Nojah, Tallina või Tartu raeplatsile hiaste ehk ei istuta. A’ näituseks Kärdalisse võiks küll. Tegelt on sial endise liha karni ees täieste ilus paras suur kuusk juba olemas. Miks see ei kõlba? Ses mõttes on Kõrgessaare tore koht, kus viinaköögi kõrval igal aastal seesama elus ja ilus kuusepuu lambid külge saab.
Tegelt läks mu mõte kuuskede piale selle piale kui telekast nägin, misuke asi Rakvere linna ülesse ehitati. Eit karjus teleka toast nigust oleks terrori rünnak käes. Ikka et vaata jubedust, no nüüd on küll ilm hukkas ja veel muud siukest. Tatsasin huviga vaatama. Noh, sinna väljakule ehitati vanadest suurtest korteri aknatest miskit kitsast kõrget püramiidi või torni taolist asjandust. Iga klaas ise värvi. Täitsa rõõmus kombositsjoon tundus olema.
“Sa vaata,” hüüatas eit, “see piab nüüd siis kuusk olema, võeh!” Telekas samal ajal kah arutati siukse moodulise asja üle. Paljud ütlesivad meeldivat, a’ olevat ka vanemaid inimesi, kes lärmavad, et võtke maha see jõledus!
Ültse tahab Rakvere mooduline linn olla. Tehti peen linna väljak, kust kahjuks vana väärt munakivisillutis kisti üles. See oli Eestis ainus siuke suur turuplats, kus veel vana munaka sillutis oli. Tehti peen väljak, a’ miskipärast pinkisi pold. Võibolla nüüd on, ma pole ammu sial linnas käind. Ja ilgem sakiline must metallist kolakas tehti bussepiatuseks. See pidi varest kujutama. Ma’i saand kuskilt otsast varese sarnasust kätte. Mooduline värk, sellepärast.
Noh, ja samuste jõulu kuuskedega ekspremeeritakse sial ka. Juba kahekümne aasta eest oli üks hirmus loppis ühest küljest piagu oksteta rootsik. A’ see oli veel vähemaste päris kuusk. Mullu oli lauajuppidest moodustis, mis tuledes aga õite ilus oli. No ja nüüd siis siuke aknaklaasidest. Kui kõik klaasid ära valgustatakse, võib täitsa omapärakuline olla. Aga…
Kudagist tuleviku ufoloogiline tunne tuleb, kui mõtled, et rahvas ümber aknaraamide torni häid pühi soovib ja kuusepuust laulab. Võiks teha kombromissi ja vähem mooduliste inimestega siiski kah arvestada. Iga aastase kunštilise tehis liba kuuse kõrvale võiks ka päris kuuse tuua. Ja veel parem ja odavam, istutagu kohe, nigust üteldakse, statsjonaarne kuusk. Oleks kiviplatsil aasta ringi tiba rohelust rohkem ja ültse.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411