Teisipäev, detsember 1, 2015
 

Jõeranna jõesuudme avamine lükkub

erakogu
Veel ühe talve peab lootma, et talv tuleks pehme ja sügisese suurveega, siis pääseksid Jõeranna ojja tulnud kalad eluga. Nimelt tagastas Hiiu vald keskkonnainvesteeringute keskusele (KIK) 4700 eurose toetuse, millega taheti puhastada kinnikasvanud suudmega Jõeranna oja, kuhu kõrge veega sisse ujunud kalad lõksu jäid ja kevadeks hukkusid.
KIKi positiivne otsus tuli 2014. aasta suvel. Toona rääkis Hiiu abivallavanem Katrin Sarapuu, et oja puhastatakse setetest ja ojakaldad võsast Heltermaa–Kärdla–Luidja maanteest kuni suudmeni. Töö kogumaksumus pidi olema 5000 eurot.
Tänavu juulis ütles Sarapuu lehele, et keskkonnaameti nõudmisel tuleb koostada Jõeranna suudmeala puhastamiseks tööprojekt ja soodsaim pakkuja oli nõus selle valmis tegema alles oktoobriks. “Seega, projekt viiakse küll ellu, kuid kahjuks mitte sellel aastal,” nentis Sarapuu.
Vald loobus rahast 19. novembri volikogus uuris volikogu esinaine Margit  Kagadze, mis on saanud nii Jõeranna kui Nuutri jõe suudme avamise projektist.
Vallavanema kohusetäitja Jaanus Valk ütles, et Nuutri jõe suudme avamise tööprojekt on valmis ja sai ka keskkonna investeeringute keskuse (KIK) rahastuse. Kärdla linna läbiva Nuutri jõe seisundi parandamise tööprojekti koostamiseks sai vald KIKilt 12 000 eurot toetust, kokku maksab töö 16 000 eurot.
Valk tunnistas, et see eest tuli vallavalitsusele üllatusena, et vald on Jõeranna oja suudme projekti rahastusest loobunud. “Kui KIKi esitati lisataotlus tähtajaks, 30. oktoobriks, et eelprojekti teostamine sellest rahast kaetud saada, tuli välja, et juulikuu seisuga on vald sellest rahastusest loobunud,” rääkis Valk.
Loobumise põhjenduseks olevat toodud, et tehakse eelprojekt. “Nüüd jäi kogu tööprojekti kulu valla kanda,” nentis Valk. “See tähendab seda, et tuleb hakata järgmisel aastal uuest voorust raha taotlema. Nüüd juba valmisprojektiga, aga praegu ei toimu jõe juures midagi.”
Valla keskkonnaspetsialist Kadri Randmaa selgitas, et kui vald esimest korda Jõeranna oja suudme puhastamiseks raha taotles, vallalt tööprojekti ei nõutud. “Kui raha oli käes, siis öeldi, et tööprojekt on siiski vajalik – keskkonnaamet hakkas meilt seda nõudma,” ütles Randmaa.
Valla koostatud esialgses rahataotluses oli kirjas vaid jõe süvendamine, saadud materjali laotamine oja kallastele ja puude raiumine ning tööd pidid algama juba kevadel. Kevadel selgus, et on vaja tööprojekti, samuti selgusid tingimused, mida see sisaldama peab.
“Oli näha, et töid on rohkem kui algselt planeeritud ning ettevõte, mis tegi pakkumise, poleks olnud nõus sama raha eest neid töid tegema,” selgitas Kadri Randmaa, et tööprojekt saab valmis novembri lõpuks. “Tõenäoliselt on seal rohkem töid sees kui meie planeerisime ja seetõttu andsime raha tagasi ja peame uuesti taotlema.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411