Reede, detsember 4, 2015
 

Foto Otimäest sai preemia

PÄÄRO METSAND
Tänavusel hiite kuvavõistlusel sai eripreemia Pääro Metsand foto eest, millel kujutatud Otimäe Põlise Leppe kivid.
See oli juba päris mitmes kord, kui Metsandi foto tunnustamist leidis. Nii on ta saanud peapreemia ööfotograafia võistlusel, kuid hiite kuvavõistlusel ta varem osalenud ei ole. Piltki pole tehtud mitte konkursi jaoks, vaid eestlaste pühapaikade raamatu jaoks, mis õige pea trükivalgust näeb. “Raamatu koostaja Ahto Kaasik arvas, et võiksin osaleda ka kuvavõistlusel,” selgitas Metsand.
Autor rääkis, et kuna ööfotograafia on üks tema loomingu põhisuundi, tahtis ta katsetada Otimäe Põlise Leppe Kivide jäädvustamist just öisel tunnil, kui kuu annab oma valguse ja öine udu lisab veidi salapära. Esiplaani valgustamiseks tuli siiski kasutada ka mitut lisavalgustit. Autor ütles, et täpselt õiget kadreeringut ja valgustingimusi ta siiski kätte ei saanud: “Ega ma ise pildiga päris rahule jäänud. Kindlasti saab seda paremini teha kui aeg sedavõrd tagant ei sunni.”
Metsand ütles, et looduslikud pühapaigad on tema jaoks olnud tähtis suure osa elust. “Inimene on sedavõrd kaugenenud oma põlisest kodust, et see kajastub isegi käibeväljendites nagu “Mis sa karjud, ega sa metsas pole!” ja teistest samasugustest,” nentis ta. “Tegelikult on mets, meri ja rabad meie põlised väärtuskandjad ja neisse võiks suhtuda sarnase austusega nagu tänapäeval tahetakse suhtuda inimkätega loodud ainujumalatemplitesse. Me oleme oma olemuselt metsarahvas või mereäärne metsarahvas ja loodusega üks olemine ongi see nn jumalik väärtus, mida katsun endas kanda ja oma järeltulijatesse süstida.”
Lisaks sai ülesvõttele lisatud pärimusteate või kogemusloo eest preemia Kadri Pulga foto “Saarnaki hiis” Pärnamäe rängast Saarnaki laiul. “Laiul on lihtsalt hea olla. Laidudeta ei saa enam sellest päevast alates kui oled nendega kohtunud. Seal tööd teinud ja ööd olnud. Käinud mereveega saunas ja vaadanud tähti. Ja rääkinud hiiesalus hädad sydamelt ära. Laiul on vaikus, mis pole kuskil vaiksem. Ja kirjeldamatu rahu, ka hingerahu. Laiul tunnetad hästi täpselt, et su elu on Taevaisa hoida, sest alati võib tulla torm. Aga tavaliselt tormi ei tule. Inimesed kõnelevad laiuöös vaikse ja madala häälega, vahel joristavad laulda. Laiul tegeleb igayks omaga ise, aga samas hoitakse teistega kokku. Sest yksteise peegeldamise kaudu saab jõuda kaugemale kui yksinda eales. Laiul lepitakse endaga ära, korjatakse killud hingeterveks. Laiul on palju ruumi ja kitsas yhteaegu. Laiul kõneldakse vahel asjadest, millest kõva maa peal rääkida ei taheta. Laiul hiis on aidanud ilmale viimastel aegadel vähemasti kolm last. Ravinud vähki ja muid muresid, mis inimene on endale kylge mõelnud. Ja juhatanud lindude rändeteed selgi sygisel,” kirjutas Kadri Pulk saateks fotole, millel kujutatud Saarnaki laiu pärnapuude haljad ladvad.
Hiite kuvavõistluse tänavusel võidufotol on kujutatud Tamme-Lauri tamm ja Linnutee.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411