Neljapäev, detsember 31, 2015
 

Eduard Wiiralti stipendium Ingel Vaiklale

Kultuuriministeerium
Esmaspäeval andis kultuuriminister Indrek Saar Kumu kunstimuuseumis toimunud tseremoonial üle  Eduard Wiiralti nimelised kunstiüliõpilastele mõeldud stipendiumid.
Tänavu pälvisid need Genti Kuningliku Kunstiakadeemia magistrant Ingel Vaikla ja Eesti Kunstiakadeemia üliõpilane Alissa Nirk.
Minister viitas, et kunstnik Eduard Wiiralti loometee sai omal ajal õige hoo sisse just tänu Kultuurkapitali stipendiumile, mis viis ta 1925. aastal Pariisi. “Mis saaks olla õigem väljund Wiiralti täna nii populaarsete teoste kasutusest laekunud autoritasule, kui uute uste avamine ja võimaluste loomine just alustavatele andekatele kunstnikele nende õpingute ja loometöö toetamiseks,” toonitas minister.
Hiiumaalt pärit Ingel Vaikla (1992) pälvis Eduard Wiiralti nimelise stipendiumi, et jätkata magistriõpinguid Genti Kuningliku Kunstiakadeemia filmiosakonnas, mis on üks eksperimentaalse ja uuendusliku kino lipulaevu Euroopas. Oma magistritöös pühendub Vaikla Genti psühhiaatriahaigla arhitektuurile, mis on ehitatud 19. sajandil konkreetset ravifilosoofiat silmas pidades. Tehes tihedat koostööd patsientidega, pöörab Ingel Vaikla oma kaamera eelkõige nende personaalsele suhtele ruumi ja arhitektuuriga ning püüab neid kaasata loovprotsessi. Vaikla eesmärgiks on ühendada visuaalkunsti ja kino väljendusvahendeid arhitektuuri ja ruumi taju representatsioonidega.
Vaikla varasemast, Eesti Kunstiakadeemia fotograafiaõpingute aega jäävast loomingust väärib kindlasti tähelepanu 2014. aastal “Eesti lugude” sarjas valminud portreefilm “Majavalvur”, mis on uurimuslik filmieksperiment Tallinna Linnahalli arhitektuurist ja selle valvurist Peetrist. Film on linastunud mitmetel väärikatel välisfestivalidel. Vaikla on aktiivselt kaasa löönud ka eksperimentaalkino sündmuste korraldamisel Eestis.
Ingel Vaikla on sisearhitektide Tüüne-Kristin ja Urmo Vaikla tütar, tema vanaisa on keeleteadlane Paul Kokla.
Stipendiumi eesmärk on edendada kunstiüliõpilaste õppe- ja loomingulist tegevust ja toetada nende enesetäiendamist. Stipendiumit makstakse Wiiralti teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest. Ühe stipendiumi suurus on 3000 eurot.
Lisaks pani Eesti Kunstimuuseum Eduard Wiiralti teoste suurima hoidjana stipendiumi pälvinutele  tunnustusena välja muuseumi kuldkaardid, mis tagavad stipendiaatidele eluaegse sissepääsu muuseumi kõikidesse filiaalidesse, ning kingituseks ka värske Wiiralti albumi.
Kultuuriministeerium annab Wiiralti stipendiumit välja alates 2004. aastast.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411