Teisipäev, detsember 15, 2015
 

Avatav RMK karjäär jätab Känsa mäed alles

Harda Roosna
RMK alustas Suurepsi karjääri ettevalmistustöid sel sügisel, nüüdseks on kaevandamisalal mets maha võetud ja uuest aastast algavad tööd karjääri avamisel.
Suurepsi kandi inimesed võtsid lehega ühendust ja tundsid huvi, kas 2011. aastal sõlmitud kokkulepe, et küla põhjatuulte ja karjäärimüra eest varjavad Känsa mäed ehk Litoriinamere luited jäävad alles.
Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni maavarade spetsialist Merike Rosin ütles, et Känsa mäed on keskkonnamõju hindamise protsessi tulemusena mäeeraldise piiridest välja jäetud.
“Loomulikult pidasime sõlmitud kokkuleppest kinni,” kinnitas Hiiumaa metskonna metsaülem Lembit Lühi.
Sama suur kui eelmine
Riigimetsa majandamise keskus (RMK) sai aasta tagasi loa ehitusliiva, ehituskruusa ja täiteliiva kaevandamiseks Suurepsi küla lähedal. Nüüdseks on operaator välja valitud – kaevandama hakkab riigihanke võitnud Valga ettevõte OÜ PM Kaubandusgrupp.
Kokku saab RMK 15 aasta jooksul karjäärist kaevandada 499 000 m3. Karjäärist saadud maavara kavatseb RMK kasutada metsateede ehitusel. Hiiumaa metskonna metsaparandaja Ülo Lindjärv ütles, et materjali kasutatakse ainult Hiiumaa metsateede parandamiseks. “Töödejärg, mis karjääri avamise taga seisab, on väga suur,” kinnitas Lindjärv.
Mäeeraldise pindala on 12,45 ha, seega saab tulevane karjäär olema umbes sama suur kui praeguseks suletud maanteeameti Suurepsi kruusakarjäär, mille pindala u 10 ha.
Vald toetas RMK soovi
2013. aastal keeldus keskkonnaamet andmast RMKle luba maavara kaevandamiseks Suurepsi kruusamaardla Suurepsi liivakarjääris. Põhjenduseks toodi, et taotletava mäeeraldise teeninduspiirkonnas (st maanteeameti karjääris) kaevandatav jääkvaru rahuldab piirkonna vajadused enam kui kümneks aastaks. Samuti paikneb taotletavast mäeeraldisest kuni 50 km kaugusel samaväärse maavara kaevandamiseks varem antud mäeeraldisi.
Tollane Kõrgessaare vallavalitsus toetas RMK soovi ega nõustunud keskkonnaameti põhjendustega. Vallavalitsus leidis, et ei pea põhjendatuks piisavate varude olemasolul kohustada teede valdajaid teostama vedusid 50 km kauguselt ning palus loa väljaandmisel lähtuda mitte ainult riiklikest huvidest, vaid ka Hiiumaa saarelisusest tingitud majanduslikest huvidest lähtuvaid põhjendusi ja kaevandamisluba siiski välja anda.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411