Teisipäev, detsember 8, 2015
 

68 päeva

68 päeva ehk rohkem kui kaks kuud Hiiu vallavolikogu esimehena. Mida on sellest ajast meenutada? Millise kogemuse võtan endaga kaasa?

Vaatamata volikogus lahvatanud võimuvõitlusele, on tehtud intensiivset sisulist tööd, vastu võetud mitmeid valla arengut toetavaid otsuseid ja lühikese aja jooksul tõestatud, et saab ka teisiti ehk poliitiline kultuur on muutumas. Enam ei ole võimalik olla rahva vastu seljaga ja mängida kurttumma. Õppetund on Hiiu valla poliitikutel saadud, loodetavasti saavad siit õppida ka teised.

Võitlevad ideed, mitte poliitilised jõud

Kindlate poliitiliste vastaspoolte (koalitsioon – opositsioon) puudumine oli väljakutse, kuna volikogu esimehena pidin olema rohkem valmis selgitama iga eelnõu tagamaad ja lõppotsused olid vähem etteennustatavad. Samas andis see igale volinikule vabaduse langetada otsuseid iseseisvalt, kartmata sattuda vastuollu n-ö omadega.

Kogesin mitmel korral, et inimesed on tegelikult valmis ideede tasandil argumenteerima ning jätma kõrvale poliitilise kuuluvuse. Mõne rahvasaadiku puhul oli see ehk tagasihoidlikumalt väljendunud, mõni eelistas istungitelt hoopiski puududa. Eks enda tööpanust volikogu liikmena saab igaüks ise hinnata, kuid mina väärtustan Hiiu vallavolikogu tugevat energiataset. Kõike tehakse suure kirega. Leigust ja ükskõiksust siit ei leia.

Kodanike suurem kaasatus

Möödunud perioodi iseloomustab suurem kodanike kaasatus ja avatud juhtimine. Vedasin Hiiu valla arengukava 2014 – 2023 uut avalikustamise protsessi, modereerisin juhtrühma liikmete koostööd, tegin töörühmade muudatusettepanekutest kokkuvõtted vallavalitsusele, osalesin aktiivselt rahvakoosolekutel ja juhtisin Hiiu valla teemalist laudkonda noorte osaluskohvikus.

Tänan siinkohal kõiki vallakodanikke, kodanikeühendusi ja volikogu liikmeid, kes vaatamata tihedale ajagraafikule leidsid võimaluse valla arengutes kaasa mõelda ning omi ettepanekuid teha. Lisaks on mul hea meel, et noortele läheb vallas toimuv korda. Hiiumaa noortekogu on mind kaasanud noortevolikogu loomisesse. Ootan huviga järgmisi kohtumisi, et süstida noortesse usku – otsustusprotsessidesse on võimalik sekkuda.

Kogukondi ühendav vallajuht

Oluliseks poliitilise kultuuri muutumiseks pean Hiiu vallavanema valimist avaliku konkursi teel. Ümber sai lükatud müüt, et kes see ikka Hiiumaale, Hiiu valla juhiks tahab tulla. Läbi avaliku konkursi protsessi said kandidaadid ennast ja oma ideid põhjalikult tutvustada nii volikogu liikmetele kui vallarahvale. Nõnda oli ka volikogu liikmetel parem teha valikut. Vähemasti neil, kes lähtusid volikogu otsusest – leida Hiiu vallavanem konkursi teel. Kahjuks ei olnud kõik poliitilised jõud selliseks muutuseks valmis.

Siiski nimetati volikogu enamuse tahtel Hiiu valla uueks juhiks konkursi edukalt läbinud kandidaat, Reili Rand. Minu arvates on tema tugevuseks meeskonnatööd ja edukaid läbirääkimisi toetavadisikuomadused, millele lisanduvad Hiiumaa oludega kursis olemine, juhtimiskogemus organisatsiooni ülesehitamisel ja projektide elluviimisel, töökogemus riigisektoris, pikaajaline tegutsemine kodanikuühiskonna valdkonnas ja realistlik nägemus Hiiu valla lähiaastate arenguprioriteetide kohta. Olen veendunud, et Rand suudab valla eri kogukondi ühendada. Tal on selleks tarkust, püsivust ja usku nii iseendasse kui oma meeskonda.

Võim ja väärikus

Enne volikogu esimehe rolli kirjutasin Hiiu Lehes arvamusloo “Musta pori näkku, aga kuidas edasi”, kus tsiteerisin Lennart Merit: “Eesti poliitilise juhtkonna eetiline pale on talumatult määrdunud”. Samas küsisin, kas suudame Hiiu vallas puhtaks pestud nägudega edasi tegutseda? Uskusin tollal, et see on võimalik. Usun seda ka nüüd. Poliitilist kemplemist vajab vallarahvas kõige vähem ja pime võimuiha võib hävitada lõpuks ka inimese enda.

Sestap säilitagem lugupidamine üksteise vastu ja eneseväärikus. Experientia docet!

Margit Kagadze

Hiiu vallavolikogu esinaine

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411