Teisipäev, november 24, 2015
 

Tänavu jõudis jõulukuusk kõige varem Käina

LY MELDORF
Oma asupaika jõudis sel aastal kõige varem Käina valla jõulukuusk. Või oli see siis Kõrgessaare jõulupuu, mis samal kohal seisab juba aastakümneid?
Esimeseks advendiks peaksid kõigis vallakeskustes olema ehitud jõulukuused, praegu käib sobivate puude otsimine ja paigaldamine.
Esimesena Hiiumaal sai tänavu jõulukuusk paika Käina alevis. Käina valla majandusnõunik Ene Reitsnik rääkis, et OÜ Nõmmekruus paigaldas jõulupuu Käina Konsumi juurde väljakule juba 20. novembril.
Kuusk toodi Emmaste vallast Urve Aderi kinnistult. “See oli nii suureks kasvanud, et hakkas juba elu segama, tähendab, see oli vastastikune teene,” rääkis Reitsnik ning tänas Urve Aderit ja Emmaste vallavalitsust.
Emmaste vallavanem Tiit Paulus rääkis, et neile kahjuks see kuusk ei sobinud, sest tüve läbimõõt oli liiga suur. “Oleksime pidanud paigaldamiseks hulga paksusest maha raiuma,” ütles Paulus. Ta oletas, et siis oleks võinud raske ja kõrge puu tuulega murduda.
Kust Emmaste rahvas oma jõulupuu saab, ei osanud vallavanem veel öelda, aga kindlasti lähikonnast. Paigaldavad selle Emmaste kommunaali töötajad eesotsas Harri Hiisiga.
Kärdla keskväljaku jõulukuuse toob AS Eesti Keskkonnateenused Tareste külast riigimetsa majandamise keskuse maadelt ja see on umbes 15 m kõrge. Kuuse hinnakirjajärgne raieõiguse maksumus on koos käibemaksuga 192 eurot.
Hiiu valla majandusosakonna juhataja Liili Eller ütles, et kuuse paigaldamine on kavas sellel nädalal, täpne päev sõltub ilmast.
Ühtlasi tänas ta vallakodanikke, kes pakkusid linnale Kärdla keskväljaku jaoks oma kuuski, mis aga kahjuks mitmesugustel põhjustel ei olnud sobivad.
Pühalepa vallavanem Ants Orav rääkis, et neil on vallamaja otsas Tempa külas igal aastal väike ehitud kuusk. Samuti seatakse jõulukuuski koolide ja teiste asutuste juurde. “Kuna vallal puudub ühtne keskus, siis ka üht suurt valla jõulupuud meil pole,” selgitas Orav.
Eriti nutikas on Kõrgessaare kandi rahvas, kes juba aastaid ehib Kõrgessaare alevikus Viinaköögi kõrval kasvavat kuuske. Kuusk sirgub aasta-aastalt suuremaks ja uhkemaks ning selle toomiseks pole vaja teha kulutusi. Praeguseks on kuusk umbes 15 m kõrge ja selle külge riputavad jõulutuled Kõrgessaare mehed ise. Nii et ka seda tööd pole vaja kaugelt raha eest tellida.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411