Teisipäev, november 17, 2015
 

Stražnice plaataniallee

Tapio Vares | Hiiu Leht
Lõuna-Määrimaal Stražnice linna servas asub linnus. Nagu Kesk-Euroopas sage, on ka see oma keskaegse ilme hilisemate ümberehituste käigus kaotanud.
Lossi ümbritseb park, kus muuseas võib kohata peensulgjate lehtedega ahtalehist saart. Selle Lõuna-Euroopa liigi levila põhjapiir ulatub Ungarini. Meil on ta haljastuses täiesti tundmatu.
Pargi kõige tähtsamaks vaatamisväärsuseks on plaataniallee. Väidetavalt olla see Kesk-Euroopas pikkuselt suisa kolmas taoline. Kas tõesti? Ei oska kinnitada ega ümber lükata. Igatahes kasvab seal kokku 52 vahtralehist plaatanit, tüvede läbimõõt 2–3 jalga. Kõige vägevama puu läbimõõt küünib viie jalani.
Oli eriline elamus kõndida sel alleel. Piki tunnelit, mille seinteks siledate heledate lapimustriliste tüvesammaste galerii, pea kohal sahisemas lopsaka, veel suverohelise lehestiku võlv. Valdas suisa pidulik meeleolu. Kahju, et meie kandis mitte midagi taolist kogeda ei saa. On küll näiteks suurepärane Suuremõisa tammeallee, kuid see on sootuks teise meeleoluga. Võid oma koduaeda prooviks plaatanipuu kasvama panna, kuid tervet plaatanialleed ei hakka meil keegi istutama. Ikkagi kahtlaselt külmaõrn tegelane.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411