Reede, november 27, 2015
 

Poliitmäng: Kes aias, kes aias…

Hiiu vallavolikogus käib tõeline poliitmäng, milles volinike poolthääli ostetakse lubades vastu ametikohti ja volikogu liikmeid vahetatakse ilmselt seadust rikkudes.
Hiiu vallavolikogus on käimas justkui tuntud laste ringmäng. Septembrikuust on volikogu liikmete vahetamise tempo läinud nii kiireks, et vaevalt on enamikul vallakodanikest aimu, kes praegusel hetkel volikogusse kuuluvad.
Ühest küljest polegi selles ehk midagi halba, kuid näib, et sisse-välja vahetuste tuhinas kasutavad kolm volikogu liiget oma volinikuõigusi, mida neil seaduse järgi veel või enam pole. Jutt käib kahe IRLi saadiku, Annely Veevo ja Meelis Pielbergi, ning Reformierakonna saadiku Jüri Ojasoo volitustest.
Uus kaalukeel
Jüri Ojasoo (RE), kes tuli volikogusse 19. novembril lahkunud Tarmo Kriisi (KE) asemel, sai kohe uueks kaalukeeleks. Ojasoo läks otse üle endise vallavanema Georg Linkovi (IRL) leeri ning juba esmaspäeval teatasid IRL ja fraktsioon SMS ehk Südame ja Mõistuse Sunnil, et uus koalitsioon on moodustatud.
Hiiu vallavolikogu väga värske fraktsiooni SMS moodustamisest teatasid Ivo Eesmaa (SDE) ning Üks Hiiumaa endised liikmed Katrin Sarapuu ja Aivi Telvik 19. septembri volikogus.
Kuigi sama volikogu järel ütles IRLi juht Tiit Harjak Hiiu Lehele, et mõneks ajaks saabub volikogusse rahu, jätkub võimuvõitlus endise hooga. Harjak selgitas, et intervjuu andmise hetkel ta seda lootis, kuid “kogu lugu tuli uuesti päevakorda” esmaspäeva õhtupoolikul.
Vaidlustasid tähtaja
Samal päeval saatis Harjak, kes on ka volikogu aseesimees, välja teate, et reedel kutsutakse kokku erakorraline volikogu.
Erakorralise istungi tähtaja vaidlustas maakondlikus valimiskomisjonis volikogu liige Artur Valk (RE), kes leidis, et 23. novembril saadetud volikogu kutsega ei saa volikogu istungit kokku kutsuda reedeks, 27. novembriks, vaid kõige varem laupäevaks,
28. novembriks. Põhjenduseks, et volikogu kutse peab olema välja saadetud vähemalt nelja päevase etteteatamisega ja päevi hakatakse lugema kutse saatmisele järgmisest päevast.
Maakonna valimiskomisjoni sekretär Piret Sedrik teatas Hiiu vallavolikogu aseesimehele Tiit Harjakule, et volikogu kutse väljastamisel on rikutud etteteatamise tähtaega ja kui on soov korraldada erakorraline volikogu istung, tuleb saata välja uus kutse, kus oleks jälgitud etteteatamise tähtaega.
Jagavad kohti
Reedese istungi päevakorras olnuks ainult üks punkt, uue vallavanema töötasu määramine, lisaks muud küsimused. Artur Valk rääkis, et tema andmetel oli IRLil kavas sel istungil avaldada umbusaldust nii abivallavanem Jaanus Valgule kui  ka volikogu esinaisele Margit Kagadzele. Äsja vallavanemaks valitud Reili Rannale pakuti abivallavanema kohta, mida too vastu ei võtnud, Jüri Ojasoole aga vallavolikogu esimehe kohta. Vallavanema kohale oleks aga asunud 1. oktoobril umbusaldusega lahkunud Linkov.
Harjak ütles, et see oli vaid üks plaane, mis n-ö laula olid, kuid mitte midagi kindlat.
Samalaadset tehingut üritati ka 16. novembri erakorralises volikogus, kuid volikogu esimehe kohta soovinud Tarmo Kriis hääletas millegipärast teisiti kui oli IRLile lubanud ja vallavanemaks valiti avaliku konkursi võitnud Reili Rand.
“Uskumatu visadus, kaks kuud on ta iga ukse alt püüdnud sisse ronida,” kommenteeris Valk.
Valk ütles eile, et volikogu teine tiib, kes Linkovit oktoobri algul umbusaldas, algatas samuti erakorralise istungi, mis toimub esmaspäeval. Ka selle istungi päevakorras on vaid kaks teemat: vallavanema töötasu kinnitamine ja uue vallavalitsuse koosseis.
Volitusteta septembrist
Kaalukeele rolli sattunud
Ojasoo kaotas õiguse asendusliikmena volikogusse tulla ilmselt juba septembris.
Hiiu vallavolikogu valimiskomisjoni 29. septembri protokollist selgub, et komisjon otsustas peatada volikogu liikme Tarmo Kriisi volitused kuna ta puudus volikogu istungitelt kolme järjestikuse kuu jooksul. Samal koosolekul tuli Kriisile määrata asendusliige.
Protokollis on kirjas, et Ojasoo soovis oma volitused peatada kuni 1. septembrini 2016 ning Aivo Kriiska kaheks aastaks. Pille Pink loobus Hiiu vallavolikogu töös osalemast. Ainsana Reformierakonna asendusliikmete nimekirjast andis nõusoleku volikogu töös osalemiseks Meelis Potari, kes hääletas Linkovi umbusaldamise poolt.
Pääseb supist ära
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus (KOKS) ei näe asendusliikmele ette võimalust oma volitusi peatada, see kehtib vaid volikogu liikmetele. Vabariigi valimiskomisjonist selgitati lehele, et juhul kui asendusliige ei asu peale pakkumist kohe voliniku kohale, kaotab ta koha asendusliikmete nimistus lõplikult.
Ojasoo püüdis eile allakirjutanule väita, et valimiskomisjoni esinaine Marin Vallikivi eksis protokolli koostamisel ja asendusliikmeks määramise hetkel ta juba oli volikogu liige.
Protokollist midagi niisugust ei ilmne. Ka Ojasoo erakonnakaaslane Reformierakonna liige Artur Valk ütles, et mäletab, kuidas Ojasoo teatas, et ei tule volikogusse tagasi, kuna pole nõus Kriisi pärast volikogusse n-ö sisse-välja hüppama.
“Väga hea, pääseb sellest supist ära,” ütles Ojasoo allakirjutanule vastuseks küsimusele, mis saab siis kui tal enam volikogu liikmeks saamise võimalust pole.
Kolm kuud miinimum
IRLi liige Annely Veevo avaldas tänavu 7. oktoobril soovi oma volikogu liikme volitused peatada. Valimiskomisjoni vastav otsus jõustus 17. oktoobril.  KOKS sätestab, et volikogu liikme volituste peatamise miinimumaeg on vähemalt kolm kuud. See tähendab, et Veevo saanuks volikogusse naasta kõige varem järgmise aasta 17. jaanuaril.
Valla valimiskomisjoni seadusepiirangud ilmselt ei häiri ja vaid 19 päeva hiljem, 26. oktoobril soovis Veevo volikogusse naasta ning komisjon selle õiguse talle lahkelt ka andis.
Vabariigi valimiskomisjonist kinnitati KOKSile viidates, et volinik saab oma volitused peatada minimaalselt kolmeks kuuks ning enne kolme kuu möödumist volikogusse tagasi tulla ei saa. Hiiu valla valimiskomisjoni otsuste õiguspärasust veel kommenteerida ei soovitud, kuna suur osa komisjoni protokollidest ilmus valla veebilehele alles peale vabariigi valimiskomisjoni vastavat märkust.
Maakonna valimiskomisjoni esinaine Piret Sedrik ütles, et nõudis välja volikogu liikmete avaldused valla valimiskomisjonile ning tehtud otsused ja andis Marin Vallikivile aega toimunu selgitamiseks 3. detsembrini.
Hiiu Lehe meilidele ei Veevo ega Vallikivi eile ei vastanud.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411