Reede, november 20, 2015
 

Noor, kuid mitte tundmatu

Harda Roosna | Hiiu Leht
Esimesed reaktsioonid pärast seda kui Reili Rand (24) Hiiu vallavanemaks valiti, olid – nii noor ja nii tundmatu.
Eelmisel nädalal avalikul konkursil vallavanemaks valitud Reili Rand võib olla Eesti noorim naisvallajuht, kuid kaugeltki mitte kõige noorem. Samas eas valituid on Eestis mitmeid ja Hiiumaal on ametis olnud veel noorem vallavanem, Kaupo Heinma, kes valiti Pühalepa vallavanemaks 2004. aastal, pärast valitsuskriisi, vaid 23aastasena.
“Leian, et vanusest olulisem on see, kuidas inimene tegutseb ning mida ta väärtustab,” ütles Reili Rand. “Ühelt poolt on alati kiidetud, et noored on meie tulevik. Teiselt poolt on noorus aga alati ka hukas olnud. Saa siis aru?!”
Pole sugugi tundmatu
30. novembril tööd alustav Rand pole nii tundmatu kui arvatakse. Rand lõpetas mullu Tartu Ülikooli sotsioloogia, sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika alal. Ta on juhtinud MTÜsid, olnud Lapse huvikaitse koja tegevjuht, töötanud sotsiaalministeeriumis ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis minister Urve Palo abina. Viimati töötas Eesti NATO Ühingu büroo- ja projektijuhina.
Tänavu mais valiti ta Sotsiaaldemokraatliku erakonna Hiiumaa piirkonna juhiks. Ta osales ka riigikogu valimistel ja kuigi ei osutunud veel valituks, kogus 342 häält. Võrdluseks, et senine Hiiu vallavanem Georg Linkov sai samadel valimistel vaid kaks häält enam – 344.
Rand oli aktiivne juba kooliõpilasena. Nii tunnustati 2009. aastal tollast Käina gümnaasiumi õpilast Reili Randa aunimetusega Eestimaa Heaks Eeskuju ja ta sai samanimelise stipendiumi. Nimelt korraldas Rand eduka kingituste kogumise kampaania lastekodudele.
“Opositsioon” ajas oma asja
Esmaspäevasele erakorralisele volikogu istungile oli kutsutud kuus vallavanema valimise konkursi läbinud kandidaati: Aarne Põlluäär, Vahur Luhtsalu, Sven-Erik Veimer, Siim Avi, Reili Rand ja Kaido-Allan Lainurm. Enne nimekirja sulgemist taandas ennast Veimer.
Konkursiväliselt esitas Tiit Harjak (IRL) vallavanema kandidaadiks Georg Linkovi.
Iga kandidaat sai viis minutit enese tutvustamiseks ja lisaaega küsimustele vastamiseks. Tänases Hiiu Lehes kirjutab Luhtsalu, et talle lisaaega ettekande lõpetamiseks ei antud, see kõlas kurtidele kõrvadele ja otsus oli enne teada.
Reili Ranna võit oli tõepoolest sisuliselt ette kokku lepitud. Põhjuseks, et praegune “opositsioon” konkursiga kaasa ei tulnud ja vallavanema ametisse saamiseks oli vaja vähemalt kümme toetushäält.
“Kahetsusväärne on fakt, et volikogu IRLi fraktsioon ei pidanud ühtegi konkursil edukalt edasi pääsenud kandidaati Hiiu vallavanema ameti vääriliseks ja nägid ainuvõimaliku valikuna endise vallajuhi Georg Linkovi naasmist vallavanema ametikohale, kes oktoobri alguses umbusalduse tõttu ametist vabastati,” kommenteeris Kagadze pärast Ranna võitu välja saadetud pressiteates.
Võit ei tulnud lihtsalt
Ranna võit ei tulnud aga sugugi lihtsalt. Ka enne konkurssi oli tema kandidatuur n-ö laual, kuid ei leidnud toetust.
Hiiu Lehe andmetel korraldasid kümme volikogu liiget, kes sisuliselt moodustavad uue võimuliidu, enne istungit vallavanemakandidaatide läbihääletamise. Eelnevalt leppisid nad kokku, et kandidaati, kes saab enim hääli, toetavad ka kõik teised. Sel hääletusel  sai Rand ainukesena viis häält, ülejäänud vähem.
“Läbi avaliku konkursi protsessi said kandidaadid ennast ja oma ideid põhjalikult tutvustada nii volikogu liikmetele kui vallarahvale ja nõnda oli ka volikogu liikmetel parem valikut teha,” oletas Kagadze, miks Rand seekord toetuse pälvis.
Volikogus toimunud hääletusel sai Rand kümme toetushäält, Linkov üheksa. Linkovi häälte hulgas oli ilmselt ka Ranna erakonnakaaslase Ivo Eesmaa toetushääl. Samas ennustab napp tasakaal volikogus, et uue vallajuhi töö ei saa olema lihtne.
Võimuvõitlus jätkub
Samal istungil andis Tiit Harjak (IRL) üle umbusaldusavalduse volikogu juhi Margit Kagadze vastu. Harjak ütles, et moodustumas on uus koalitsioon ja kuna koalitsiooni sõlmimisega seotud kokkulepped eeldavad uue vallavolikogu esimehe valimist, ei ole võimalik senise esimehe jätkamine.
Umbusaldusavalduse allkirjastasid IRLi liikmed Annely Veevo, Georg Linkov, Tiit Harjak, Toivo Saue, Meelis Pielberg ja Hüllo-Kristjan Simson. Lisaks SDE nimekirja liige Ivo Eesmaa ja valimisliidust Üks Hiiumaa lahkunud Aivi Telvik.
Volikogu liige Inge Talts ütles, et tal on tehtud  avalduse pärast häbi: “Kui umbusaldusavaldus on varasemal ajal olnud äärmuslik juhtum ja tähelepanu juhtimine tööga mitte rahul olemise kohta, siis ma olen hämmingus kui umbusaldust kasutatakse kui uue koalitsiooni loomise vahendit.”
Kagadze umbusaldusavaldus oli eilse volikogu päevakorras. Milline oli tulemus, polnud lehe trükkimineku ajaks veel teada.
Kuna IRLi kandidaat vallavanema valimistel saadud üheksa häälega läbi ei läinud, võib arvata, et loodetud koalitsioon jäi moodustamata ja Kagadze jätkab volikogu juhina.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411