Reede, november 6, 2015
 

Luidja haridusselts Edu jätkab

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Vahepeal likvideerimisohus olnud MTÜ Haridusselts Edu jätkab ja soovib vallale kuuluva kuid seltsi taastatud Luidja maja müügist saadud raha kasutada piirkonna arenguks.
Laupäeval pidas vahepeal ligi viis aastat varjusurmas olnud haridusselts Edu oma Luidja seltsimajas koosoleku. Kohal oli kümmekond liiget ja mitmed, kes tulla ei saanud, saatsid tervitusi. Nii tõi juhatuse liige Elle Malk tervitusi seltsi koduloouurijalt Leili-Helve Väljaselt. “Olge tublid ja edu Edule,” oli tema sõnum.
Uus juhatuse esimees Agu Kohari jagas infot vahepeal toimunu kohta. “Arutasime mitmel koosolekul, kas minna laiali või mitte minna. Arut­elud algasid pärast seda kui vald aktiivselt meie maja müüma hakkas,” selgitas Kohari.
Hiiu vald otsustas seltsi kirjutatud projektide toel korda tehtud maja müüki panna tänavu märtsis. Tollane abivallavanem Katrin Sarapuu tõi põhjuseks, et viimased paar-kolm aastat majas enam seltsitegevust ei toimu.
Seltsi liikmed jõudsid otsusele, et juhul kui vald maja ära võtab, ei tähenda see veel, et selts peaks tegevuse lõpetama. Kohari rääkis, et kuna selline otsus vastu võeti, tuli kiiresti hakata toimetama, sest tänu üleeelmise juhatuse tegevusetusele on seltsil äriregistris üleval likvideerimishoiatus. Põhjuseks, et kinnitamata on 2010. a aastaaruanne ja edasised esitamata.
Selleks, et asjad korda ajada, oli vaja valida uus juhatus ja muuta põhikirja. Muudatus seisnes selles, et varem oli juhatuses viis, nüüd kolm liiget: Agu Kohari, Elle Malk ja Sigrid Ruubas.
Kunagi 40liikmeline Edu, kellest paarkümmend aktiivsemad, ühendab nüüd 15 inimest. Kohari ütles, et liikmeskonda on kavas pisut kasvatada, kuid mitte enam nii suureks.
Väärib märkimist, et enamasti on seltsist lahkutud kas manalateele või kirjutatud väljaastumisavaldus kõrge ea tõttu.
Kuu armuaega
Alles eelmisel nädalal pääses Kohari ligi seltsi pangadokumentidele. Läbirääkimised äriregistriga lõppesid nii, et juhatusele anti kuu aega dokumentide kordategemiseks. Muidu oleks likvideerimis­otsus tulnud juba oktoobris.
Agu Kohari rääkis, et pöördus abipalvega raamatupidaja poole, kes oli nõus koos seltsi kunagise eestvedaja Lii
Kohariga asjad korda tegema.
Selgeks on vaja saada ka seltsimaja jõusaali sisustuse staatus, mis kuulus haridusseltsile ja mis sel aastal viidi Lauka kooli. Kohari ütles, et tegelikult poleks vald seda tohtinud teha ilma edulaste loata, sest jõusaali projekti kirjutas, sisustuse ja omafinantseeringu hankis haridusselts Edu. “Vald isegi ei suvatsenud Eduga sel teemal läbi rääkida ja tunnistas jõusaali sisustuse Kodukant Luidja omaks, mida see tegelikult ei olnud,” ütles Kohari.
Abivallavanem Jaanus Valk tunnistas, et ka talle tuli üllatusena, et jõusaalis sisustus on Edu oma.
“See supp tuleb meil rahulikult ära helpida ja korda saada ka suhted vallaga,” rääkis Kohari. “Nimelt saatis vald maikuus meile kurja kirja, milles kirjas ka volikogu otsus, et seltsi korda tehtud, kuid vallale kuuluv maja läheb müüki.”
Jaanus Valk ütles, et volikogu tegi müügiotsuse septembris, maja alghinnaks määrati 40 000 eurot, aga avalikku pakkumist pole veel välja kuulutatud. “Enne tuleb lepingud korrektselt lõpetada ja maja üle anda,” selgitas abivallavanem.
Paar aastat majas elanud rentnikul käskis vald nüüd hoonest välja kolida. Rentnik Signe Ruubas, kes on ka Edu liige, on seda juba teinud.
Selts: Toetused peaks jääma piirkonda
Selts seab juba uusi eesmärke ja üheks neist võib saada, et selts paneb õla alla Puski kiriku taastamisele. Seltsi lähiaastate arengukava koos 2015. aasta aruandega on kavas kinnitada märtsikuus.
Juhul, kui nende taastatud maja müüki läheb, kavatseb selts nõuda, et PRIA ja EASi kaudu piirkonna arendamiseks tulnud Euroopa raha jääks samasse piirkonda. “Raha, mis maja müügist saadakse, ei tohi minna Kärdla sadama eelarveaukude lappimiseks, vaid kuulub sellele piirkonnale ja see, mida Edu selle rahaga teha tahab, on meie pädevus,” ütles Kohari.
Jaanus Valk ütles, et vaevalt tuleb müügist tagasi kogu toetusraha, mis selts maja remondiks fondidest sai ning kogu müügitulu ühele seltsile tagasi kanda ei ole mõeldav.
Haridusseltsi Edu veebilehelt selgub, et selts sai maja taastamiseks toetusi kokku ligi 124 000 eurot
(1,94 miljonit krooni), jõusaali sisu soetamiseks 4000 eurot (66 000 krooni).

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411